5 sposobów na oszczędzanie na zakupach

Zakupy też trzeba umieć robić. Często zdarza się przecież, że porównując ceny w dwóch różnych sklepach, dochodzimy do wniosku że przepłaciliśmy lub przepłacamy regularnie za wybrane produkty. Czy można coś z tym zrobić?

Zakupy są nieodzowną częścią naszego życia. To dzięki nim zaopatrujemy się w potrzebne produkty. Nasze pięć podstawowych zasad pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze podczas codziennych zakupów i nie tylko.

Porównuj ceny

Reklama

Ten sam produkt w jednym sklepie może kosztować kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt proc. więcej niż w innym, konkurencyjnym. Podobnie jest w sklepach internetowych. Jedynym wyjściem, aby nie przepłacać jest monitorowanie i porównywanie cen.

W przypadku zakupów przez internet sprawa jest prosta. Zestawienie cen danego produktu nie wymaga tyle czasu, jak w przypadku tradycyjnych zakupów. O wiele łatwiej i szybciej porównać nie tylko towary, ale również ich ceny i oferowane zniżki. Przydatnymi narzędziami są internetowe porównywarki cen. Jeżeli nie zamierzasz lub z jakichś innych przyczyn nie chcesz polegać na stronach internetowych, możesz posłużyć się bardziej tradycyjną metodą. Polega ona na zbieraniu i porównywaniu ze sobą paragonów z różnych sklepów. Jest to bardziej czasochłonne, ale równie skuteczne.

Bądź na bieżąco

Dobrze być na bieżąco z promocjami. Warto śledzić półki sklepowe, zadawać pytania pracownikom, obserwować reklamy, przeglądać gazetki sklepów lub zapisać się do programów lojalnościowych. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której już po dokonaniu zakupów uświadamiasz sobie, że oto właśnie nie skorzystałeś z jakiejś promocji i tym samym przepłaciłeś za towar. Warto pamiętać także, że ilość kupowanego produktu także ma znaczenie. W wielu sklepach są promocje opierające się na prostej zasadzie: "kupuj więcej - płać mniej za sztukę". Kupując na zapas, oszczędzasz jednocześnie czas i pieniądze, oczywiście pod warunkiem, że nie są to łatwo psujące się towary.

Kto pyta, nie błądzi

Nie bój się szukać porad u innych osób. Jest to dobry sposób na wykorzystanie zakupowych doświadczeń, co pomoże zaoszczędzić mnóstwo czasu, pieniędzy i nerwów.

Zaczynając od najkrótszej drogi do sklepu, poprzez wybór odpowiedniego produktu, na ich alternatywnych zastosowaniach kończąc. Wsparcie sąsiada czy koleżanki z pracy może się okazać niesamowicie przydatne. Na internetowych forach i portalach społecznościowych bez problemu znajdziesz również masę przydatnych informacji.

Notuj i wyciągaj wnioski

Staraj się nie kupować jednorazowo zbyt wiele artykułów o krótkiej dacie przydatności do spożycia. Nieraz zdarza się, że kupujemy za dużo. Niestety, kończy się to tym, że musimy część wyrzucić do kosza. Jeśli podobna sytuacja przytrafia ci się nad wyraz często, warto określić ile produktów żywieniowych spożywasz w ciągu tygodnia lub miesiąca. Dzięki temu uda się zaoszczędzić nie tylko pieniądze.

Oszczędzanie na zakupach nie musi wcale oznaczać rezygnacji z ulubionych produktów bądź przyjemności. Pomimo tego, że oszczędności uzyskane z wprowadzenia powyższych rozwiązań mogą nie być duże, nie wolno ich bagatelizować. W skali roku potrafią one w wyraźnym stopniu odciążyć domowy budżet.

Szymon Wieczorek

Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie | jak oszczędzać | domowy budżet | budżet domowy
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy