Domowy budżet: Jak optymalnie planować wydatki?

Bez właściwej organizacji i rozsądnego planowania, trudniej osiągnąć zamierzony cel. Nie ma znaczenia, czy chodzi o organizację zadań w firmie, wykonanie listy obowiązków domowych, czy też budżetu jego członków. Dobry plan to podstawa, a my podpowiadamy, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę.

Każdy zarobiony, a następnie prawidłowo zagospodarowany przez nas złoty, to krok w stronę optymalnego wykorzystania posiadanych zasobów pieniężnych.

Reklama

Jeśli chcesz być swoim finansowym królem i usystematyzować swoje wydatki, rozważ prowadzenie budżetu domowego. Do osiągnięcia sukcesu potrzebujesz chęci do działania i systematyczności. Wyznacz cele jakie chcesz osiągnąć i po prostu zacznij je realizować.

Budżet to w końcu nic innego, jak plan zbudowany na podstawie twoich dochodów i wydatków (dla sprecyzowanego jasno okresu, np. tygodnia, miesiąca, kwartału, itp.), który ma na celu pomóc ci mądrze gospodarować pieniędzmi, oszczędzać i inwestować w marzenia.

Najtrudniejszy jest początek

Na początku rozpisz przychody członków rodziny oraz jej miesięczne wydatki. Kiedy już wszystko wydaje się przejrzyste i zrozumiałe, dokładnie przeanalizuj sumy, które wydajesz. Paliwo lub bilet miesięczny to zazwyczaj wydatki stałe, na których nie zaoszczędzisz. Trzeba je płacić, i tyle.

Nie oznacza to jednak, że nie możesz - w miarę możliwości - spróbować ich zmniejszyć np. przesiadając się na inny środek transportu. Jazda do szkoły, na uczelnię lub do pracy na rowerze pozwala nie tylko poprawić kondycję, ale także - oszczędzać.

Może się też okazać, że za niektóre dobra czy usługi przepłacasz albo w ogóle ich nie potrzebujesz. Płacisz miesięczny abonament za telewizję kablową, ale zdecydowanie częściej korzystasz z tej w internecie? Wykupiłeś miesięczny karnet na siłownię, a pojawiasz się tam tylko raz w tygodniu? Warto byłoby przemyśleć, czy wszystkie wydatki są konieczne. Postaraj się ustalić kwotę maksymalną, którą mógłbyś wydać miesięcznie - przykładowo na rozrywkę - i systematycznie staraj się usuwać z listy niepotrzebne wydatki.

Działaj z głową

Pamiętaj, że maksymalne kwoty wydatków należy ustalać rozsądnie. Nawet jeśli chcesz dużo zaoszczędzić, nie ma sensu być zbyt ambitnym i rygorystycznie obcinać swoje wydatki, ponieważ przyzwyczajenia zmieniają się stosunkowo wolno.

Jeśli wydamy więcej niż planowaliśmy, ponieważ niewłaściwie oszacowaliśmy miesięcznie wydawane przez nas kwoty i ustaliliśmy je na zbyt niskim poziomie, tylko się zniechęcimy. Po co kłaść sobie kłody pod nogi, jeśli można iść do celu po prostej drodze?

Przy tworzeniu budżetu dobrze zadeklarować również pewną miesięczną kwotę na niespodziewane wydatki. Nie ma się co oszukiwać - często zdarza się coś nieoczekiwanego. Ustalając odgórnie kwotę, którą możemy wydać na takie "niespodzianki", nie obciążymy swoich oszczędności i uzyskamy lepsze miesięczne wyniki.

Wypróbuj swój plan

Tak więc, staraj się zapisywać wydatki i trzymać założonego planu. Jeśli zarządzasz swoimi pieniędzmi optymalnie, tzn. płacisz za to, czego naprawdę potrzebujesz, a mimo to przekraczasz założony przez ciebie limit, możliwe, że powinieneś zmienić swój plan. Nie jest powiedziane, że raz ustalony budżet domowy będzie od razu doskonały. Nasze zarobki i wydatki zmieniają się, dlatego też nasz plan powinien być elastyczny i w razie potrzeby rozsądnie korygowany.

Bazan Kinga


Dowiedz się więcej na temat: budżet domowy | planowanie wydatków | przychody
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy