Rachunek bankowy tylko dla przelewów. To przeszłość

Dwa główne wymagania stawiane przed kontem bankowym to bezpieczne przechowywanie zdeponowanych środków oraz swobodny dostęp do pieniędzy i możliwość łatwego nimi dysponowania. To jednak nie wszystkie możliwości, jakie oferują współczesne konta bankowe.

Realizacja pierwszego wymagania odbywa się oczywiście poza świadomością klienta, który nie musi w ogóle wiedzieć, jakiego typu zabezpieczenia stosuje bank. Jednakże elastyczne dysponowanie pieniędzmi wymaga interakcji między klientem a bankiem - dlatego właśnie na tym polu współczesna bankowość wykształciła wiele narzędzi gwarantujących bezpieczne, wygodne i efektywne zarządzanie zgromadzonym w banku kapitałem. Warto poznać możliwości, jakie oferują nam banki w tym zakresie. Po kolei przyjrzymy się najważniejszym narzędziom dołączanym do dostępnych na rynku kont bankowych.

Dostęp do pieniędzy

Reklama

Oczywistym narzędziem przypisanym do konta jest, rzecz jasna, możliwość wypłaty zdeponowanych pieniędzy. Wypłaty można dokonać w kasie banku, posługując się dokumentem tożsamości. Należy jednak pamiętać, że oddziały są zazwyczaj zamykane dużo wcześniej niż sklepy, tak więc po godz. 18:00 znalezienie czynnej placówki może okazać się problematyczne. Również w weekendy i święta ustawowe należy liczyć się z tym, że wybrany oddział banku  jest nieczynny.

Karta debetowa (płatnicza)

Karta bankowa jest kolejnym bardzo przydatnym narzędziem, dzięki któremu właściciele kont zyskują wygodny dostęp do swoich pieniędzy. Przy pomocy karty można podjąć gotówkę w bankomatach, które - w odróżnieniu od kas bankowych - są czynne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ponadto kartą można wykonać transakcję bezgotówkową, czyli zapłacić za zakupy bez konieczności posługiwania się pieniądzem papierowym. Można nawet uzyskać gotówkę podczas płacenia kartą za zakupy w sklepie (tzw. cashback). Niekiedy korzystanie z karty jest darmowe, ale często bank pobiera pewną miesięczną opłatę za jej obsługę. Może ona być jednak zredukowana (nawet do zera), jeśli użytkownik wykona np. określoną liczbę transakcji w miesiącu lub spełni inne wskazane w regulaminie warunki.

Przelewy

Dawni kupcy oddawali swoje złoto bankom w depozyt za pokwitowaniem, aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z przewożeniem po niespokojnych terenach znacznych ilości złota. Dziś jednak przekazywanie pieniędzy na odległość jest możliwe nawet bez owych kwitów bankowych (które przecież podlegały zniszczeniu czy zgubieniu), a to za sprawą przelewów bankowych.

Chcąc przekazać wybraną kwotę bliskiej osobie albo kontrahentowi biznesowemu, wystarczy wydać odpowiednie polecenie w banku, który sam zajmie się transferem środków. Współcześnie oznacza to najczęściej elektroniczne przeksięgowanie odpowiedniej sumy za pośrednictwem bezpiecznych, szyfrowanych kanałów bankowych.

Za zlecenie przelewu najczęściej trzeba zapłacić, gdy zostaje ono złożone przy okienku bankowym. Natomiast przelewy internetowe, do których dyspozycje zostały wydane z użyciem elektronicznych systemów obsługi klienta, mogą być darmowe, choć jednak często też związane są z koniecznością uiszczenia opłaty.

Zlecenie stałe

Polega na regularnym przekazywaniu przez bank ustalonej kwoty z naszego rachunku na konto innej osoby lub instytucji. Przy pomocy zlecenia stałego można łatwo opłacać stałe raty za zakup zestawu kina domowego albo wysyłać stypendium studiującym dzieciom.

Polecenie zapłaty

Jest to w zasadzie forma powtarzalnego przelewu, tyle tylko, że bez zdefiniowanej kwoty, za to ze ściśle określonym odbiorcą. W ramach polecenia zapłaty klient może zlecić bankowi np. comiesięczne regulowanie jego rachunków za telefon.

Cena obydwu wymienionych wyżej  produktów waha się od zera do kilku złotych i zależy od regulaminów poszczególnych banków.

Linia kredytowa

Nie jest to może narzędzie konta bankowego sensu stricto, jednakże warto o nim wspomnieć ze względu na jego wciąż rosnącą popularność. Otwarcie linii kredytowej oznacza możliwość wydania kwoty przekraczającej ilość środków zgromadzonych na koncie. Tę nadwyżkę wraz z oprocentowaniem bank pobierze z powrotem samoczynnie, kiedy pieniądze znów pojawią się na koncie.

Wysokość linii kredytowej oraz decyzja o jej przyznaniu zależy od oceny zdolności kredytowej klienta i za każdym razem jest rozpatrywana indywidualnie. Uzyskanie kilkusetzłotowej linii kredytowej nie powinno być kłopotem, zaś zamożniejsi klienci mogą liczyć nawet na kilkunastotysięczne pożyczki w ramach tej usługi. Samo otwarcie linii kredytowej jest często darmowe, zatem jeśli klient nie skorzysta z nabytych uprawnień, nic również nie zapłaci.

Sebastian A. Roy

Dowiedz się więcej na temat: konto bankowe | karta debetowa | przelewy | pieniądze | Bank
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy