Płacenie kartą w internecie: Szybko, wygodnie i bezpiecznie

Korzystasz ze sklepów internetowych? Używasz aplikacji mobilnych na telefonie? Zamawiasz produkty z zagranicznych serwisów? Dowiedz się jakie korzyści płyną z używania do tych celów karty płatniczej oraz jakie zagrożenia są z tym związane.

Płacenie kartą płatniczą jest jedną z najpopularniejszych form płatności internetowych. Zamawiając produkty w Polsce, jak i za granicą, przez internet możesz dokonać płatności na różne sposoby. Możesz zamówić kuriera i zapłacić przy odbiorze (za pobraniem), co wiąże się z dodatkową opłatą, wysłać przelew tradycyjny (czas oczekiwania na zaksięgowanie płatności krajowych to 1-2 dni; w przypadku zagranicznych będzie to 1-3 dni dla przelewów w euro; dla przelewów w innych walutach termin ten może ulec wydłużeniu), skorzystać z usług pośrednika, lub użyć do płatności zwykłej karty debetowej lub kredytowej.

Reklama

W przypadku płatności kartą musisz upewnić się, że masz włączoną tego typu opcję - płatności internetowe - w swoim banku. W tym celu musisz zajrzeć na stronę banku, gdzie po zalogowaniu, w informacjach i ustawieniach dotyczących karty powinieneś mieć możliwość ustawienia dziennego limitu transakcji bezgotówkowych. Taki limit z jednej strony będzie ograniczeniem wydatków, a z drugiej - w przypadku zgubienia czy kradzieży karty - ograniczy straty.

Gdy masz włączoną opcję płatności internetowych, możesz zacząć zakupy. Przechodząc na stronę płatności w danym sklepie internetowym wystarczy, że wybierzesz metodę płacenia kartą, a następnie uzupełnisz najważniejsze dane, czyli imię, nazwisko, datę ważności karty, numer karty i kod CVV2/CVC2 - są to 3 cyfry, które widnieją na odwrocie karty przy pasku podpisu. Czasem transakcja jest autoryzowana metodą 3-D Secure, czyli najczęściej jednorazowym hasłem wygenerowanym przez token lub otrzymanym smsem. I już. Pieniądze we wskazanej kwocie automatycznie zostaną pobrane z twojego konta.

Płatności kartą są dostępne również w aplikacjach mobilnych, przy tak zwanych mikropłatnościach. Są to opłaty pobierane przez daną aplikację na naszym smartfonie, np. przez ulubioną grę. Należy uważać na tego typu opłaty, ponieważ 1 zł za odblokowanie poziomu może w skali miesiąca okazać się sporą kwotą do zapłaty, po tym jak przeszliśmy całą grę. Należy również uważać na opłaty subskrypcyjne, które polegają na tym, że raz wyrażona zgoda na transakcję powoduje, że każdego miesiąca z naszego konta będzie pobierana kwota opłaty. Wpisując numer karty w danym serwisie należy uważnie doczytać, czy opłata którą mamy wykonać jest jednorazowa czy cykliczna.

Czy płatność kartą w internecie jest bezpieczna? Banki i operatorzy kart dokładają wszelkich starań, by ograniczyć ryzyko użytkowników, np. wprowadzając potwierdzenia sms lub nowoczesne formy szyfrowania transakcji. Przy odpowiednim ustawieniu dziennych limitów płatności oraz włączeniu opcji potwierdzeń transakcji w formie kodu sms, płatności kartą oprócz wygody i szybkości zapewnią nam również bezpieczeństwo. Każda opłata będzie musiała być potwierdzona przez użytkownika kodem przesłanym na telefon, więc uniemożliwi to pobranie środków z karty nawet w przypadku jej zgubienia. Również dzienny limit pozwoli ograniczyć nasze zakupy, dzięki czemu zaoszczędzimy dodatkowe pieniądze.

Wiktor Urbański

Dowiedz się więcej na temat: płatności kartą | Bank | płatności mobilne
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy