Karta nie tylko do płacenia

Współczesną kartę płatniczą wydaną przez duży bank można porównać do solidnego, szwajcarskiego scyzoryka. Istotnie: karta towarzyszy nam niemal wszędzie, jest niezawodna, bezpieczna i wygodna w użyciu oraz pomaga poradzić sobie w niezliczonych – nieraz kłopotliwych – sytuacjach dnia codziennego.

Dawno już odeszły w niepamięć czasy, kiedy będąca symbolem luksusu plastikowa karta magnetyczna mogła się przydać jedynie w najnowocześniejszych i najbardziej prestiżowych butikach. Obecnie wielofunkcyjna karta debetowa jest dla nowoczesnego mieszkańca dużej metropolii tak samo nieodzowna, jak legendarny scyzoryk dla szwajcarskiego oficera.

Reklama

Dokonajmy zatem przeglądu funkcji kart płatniczych, aby w pełni móc korzystać z możliwości, które oferują.

Płatności stacjonarne

Rzecz jasna, możliwość dokonania zapłaty w sklepie jest podstawową funkcją karty płatniczej. Obecne karty, wyposażone w mikroprocesory, dodatkowo umożliwiają błyskawiczne uregulowanie niewielkiego rachunku (do kwoty 50 zł) bez konieczności wprowadzania numeru PIN. Sprawia to, że zapłacenie za drobne zakupy trwa zaledwie parę sekund, zwykle krócej niż odliczenie właściwej kwoty w bilonie.

Funkcja cashback

Ta usługa jest dostępna w Polsce od dość dawna, jednakże dopiero niedawno zaczęła zyskiwać popularność. Polega na tym, że płacąc kartą w sklepie za zakupy możemy, niejako przy okazji, podjąć pieniądze z konta do wysokości kilkuset złotych (szczegółowy limit określa bank). Dzięki usłudze cashback zamiast szukać bankomatu można zaopatrzyć się w gotówkę w tym samym miejscu, w którym robimy zakupy.

Bankomaty i wpłatomaty

Posiadanie karty płatniczej umożliwia stały dostęp do pieniędzy za pośrednictwem niezwykle gęstej sieci bankomatów. Jeszcze kilka lat temu, korzystanie z bankomatu budziło wśród Polaków uzasadnioną obawę o bezpieczeństwo transakcji, ale obecnie coraz rzadziej dochodzi do tego rodzaju incydentów. W bankomacie możemy np. sprawdzić saldo konta (czyli ilość dostępnych środków), zmienić numer PIN, aktywować nową kartę oraz wypłacić gotówkę. Niektóre banki oferują swoim klientom także wpłatomaty, czyli urządzenia, dzięki którym można wpłacić pieniądze na swoje konto.

Płatności internetowe

Znacząca większość kart - chociaż nie wszystkie - oferuje możliwość wygodnej płatności internetowej. Kartę "internetową" można łatwo rozpoznać po tym, że jej 16-cyfrowy numer jest wytłoczony (kartą o nadrukowanym numerze nie możemy zapłacić online). Aby dokonać transakcji w sklepie internetowym, należy podać numer karty i jej unikatowy trzycyfrowy kod, umieszczony obok pola przeznaczonego na podpis posiadacza. Aby podnieść poziom bezpieczeństwa transakcji, bank może wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia, np. zażądać podania kodu ze specjalnej listy przysyłanej klientowi do domu w zabezpieczonej kopercie. Coraz częściej będzie to jednak kod weryfikujący przesłany drogą SMS.

Powtarzalne płatności internetowe

Dysponując kartą z wytłaczanym numerem, bez problemu można wykupić np. abonament w internetowym serwisie z filmami na życzenie (ang. VOD - Video On Demand) albo muzycznym serwisie streamingowym. Procedura jest taka sama jak przy zwykłej płatności, tyle tylko, że kwota abonamentu będzie co miesiąc automatycznie ściągana z naszego konta.

Odczyt salda konta

Jakiś czas temu pojawiła się na polskim rynku nowinka - karta z wbudowanym wyświetlaczem, na którym pokazywało się aktualne saldo konta posiadacza. Rozwiązanie to jest rekomendowane dla osób o skłonnościach do zbyt ekstrawaganckiego podejścia do pieniędzy, które chcą utrzymać miesięczny budżet w ryzach.

Ludzka kreatywność nie zna granic

Na sam koniec należy wspomnieć o nietypowych zastosowaniach kart płatniczych, których - wbrew pozorom - jest całkiem niemało. Według niektórych, karta magnetyczna to najlepsze na świecie urządzenie do rozcinania kopert. Podczas sesji egzaminacyjnej zdarzało mi się z kolei widzieć kolegów używających karty debetowej jako linijki. Być może obserwujemy tutaj narodziny nowej tradycji - niewykluczone, że za kilka lat, miejsce dawnej szczęśliwej maskotki egzaminacyjnej zajmie karta...

Z pewnością rynek kart jeszcze nieraz zaskoczy nas nowymi pomysłami. Nie dawniej jak kilka dni temu, usłyszałem o karcie płatniczej połączonej z legitymacją studencką. Mnogość tych wciąż pojawiających się, nowatorskich zastosowań kart bankowych tym bardziej uzasadnia porównanie z pierwszego akapitu tego, dobiegającego już końca, artykułu. Nawiązując do klasyki kina animowanego, podsumujmy: Jeżeli ogry są jak cebula, to karty płatnicze są zupełnie jak szwajcarskie scyzoryki.

Sebastian A. Roy

Dowiedz się więcej na temat: płatności kartą | Bank
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy