BLIK, czyli płatność na odległość

Jednorazowy kod, ważny przez dwie minuty, czyli BLIK, można wykorzystać na wiele sposobów. To także jedyna możliwość na wypłatę lub zapłatę na odległość, tj. w sklepie i stojąc przy bankomacie. Jak to wygląda w praktyce?

Sytuacji, w których możemy skorzystać z kodu BLIK jest coraz więcej. Dzieje się tak za sprawą nie tylko rozwoju projektu i podpisywania z kolejnymi partnerami umowy o współpracę. Coraz częściej także użytkownicy znajdują nowe zastosowania dla jednorazowego ciągu 6 cyfr.

Reklama

BLIK-em możemy wypłacać pieniądze z bankomatu. Tak w sytuacji, gdy bezpośrednio przed nim nie stoimy. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy wysyłamy do sklepu naszą pociechę. Nie chcemy dawać jej karty płatniczej, a w portfelu albo nie mamy pieniędzy, albo dysponujemy tylko wysokimi nominałami. Nie jest to zatem rozwiązanie, z którego chcielibyśmy skorzystać. Obawiamy się, że dziecko te pieniądze bądź kartę zgubi, ktoś mu je zabierze, itp. Czy to oznacza, że musimy iść do sklepu sami?

Otóż z pomocą przychodzi właśnie kod BLIK. Nie tylko na odległość mamy możliwość wypłacić pożądaną kwotę z bankomatu, ale także przez telefon przedyktować kod tuż przed realizacją płatności w sklepie. Wydaje się to skomplikowane, ale w sytuacjach, gdy nie mamy innego rozwiązania, sprawdzi się.

Podobnie wygląda to w innych sytuacjach. Zapomnieliśmy pieniędzy i karty z domu? Nie mamy w telefonie własnej aplikacji mobilnej banku? To oznacza, że z kina na dzisiaj nici... Z pomocą może przyjść osoba, która ma dostęp do kodu BLIK. Wystarczy, że przez telefon przedyktuje sześć cyfr, by wypłacić pieniądze bądź zapłacić za bilety.

Możliwości są jednak znacznie większe. Kodem BLIK możemy płacić za zakupy w internecie, opłacić rachunki, np. za internet lub telefon i przelewać pieniądze na numer telefonu w BLIK. Ta ostatnia jest o tyle interesująca, że polega na natychmiastowym przelaniu określonej kwoty z rachunku bankowego jednego użytkownika na rachunek osoby docelowej. Wykorzystywany jest numer telefonu uczestników transakcji, które używają BLIK-a, a ich bank jest członkiem systemu. Co istotne, przelewy są ekspresowe. Nie tylko w przenośni, ale także w praktyce. Usługa jest bezpłatna, a przy tym środki księgowane są praktycznie natychmiast, nie jak przy tradycyjnych przelewach - po trzech sesjach rozliczeniowych w banku, czyli najczęściej na drugi dzień.

Więcej o BLIK-u możesz przeczytać tutaj.

bk

Dowiedz się więcej na temat: BLIK | bezpieczeństwo danych
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy