Jak wyeliminować zbędne wydatki i zaoszczędzić?

Istnieje mnóstwo sposobów na ograniczenie ponoszonych wydatków. W rzeczywistości każdy sposób, który prowadzi do mniejszego marnowania pieniędzy, a jednocześnie nie obniża zbyt mocno standardu życia, jest skuteczny. W tym artykule przytoczę te pomysły, które uważam za najważniejsze i najbardziej opłacalne.

Staraj się wyeliminować przynajmniej jeden regularny wydatek, który ponosisz, ale jest on według ciebie zupełnie zbędny. Dzięki temu uwolnisz zablokowaną do tej pory przez wydatki część dochodów. Jak to działa? Przykładowo, jeśli codziennie kupujesz paczkę papierosów, która kosztuje 15 złotych, w ciągu tygodnia tracisz 105 złotych, a w ciągu miesiąca co najmniej 450 zł. W ciągu roku ta kwota wynosi blisko 5500 zł. Za te pieniądze możesz przejść kilka kursów doszkalających albo uczyć się języka obcego na kursach i osiągnąć w nim średni poziom zaawansowania. Równie dobrze za tę kwotę można kupić ok. 50 książek albo 100 biletów do kina. Innymi słowy, zaoszczędzone pieniądze da się spożytkować na bardzo dużo sposobów, dbając jednocześnie o swój rozwój.

W grupie siła

Reklama

Wykorzystuj zniżki grupowe. Istnieje co najmniej kilka portali internetowych oferujących duże promocje dla wielu osób korzystających z tej samej usługi. Jeżeli znasz kogoś, kto ma taką samą potrzebę jak ty, taka forma promocji ulży w pewnym stopniu waszym portfelom. Równie dobrze możesz skorzystać z możliwości zakupów tańszych biletów do kina, teatru lub muzeum czy innego miejsca związanego z kulturą. Oczywiście, to nie są jedyne możliwości wykorzystania zniżek grupowych, ale o tym powinieneś się przekonać na własnej skórze.

Oszczędne ubieranie się to nie powód do wstydu

Kupowanie odzieży w second-handach z pewnością obniży wydatki na ubrania. Nie należy powiązywać tych miejsc z niską jakością odzieży czy wstydem z powodu braku pieniędzy. Wielu przedsiębiorców, aktorów i innych przedstawicieli klasy wyższej robi tam zakupy. W tych sklepach również można znaleźć markowe ubrania, z tym, że trzeba być czujnym, obeznanym w modzie, a także nie przesypiać dostaw odzieży. Przykładowo, jeżeli w markowym sklepie spodnie kosztują 250 zł, to na "rynku wtórnym" można je dostać za 20 złotych. 230 zł oszczędności to już całkiem dobry wynik.

Domowe oszczędności

Rachunki za energię, wodę i gaz mogą przyprawiać o zawrót głowy. Istnieją dosyć proste sposoby na ograniczenie pieniędzy, które co miesiąc musisz przeznaczać na media. Staraj się gasić światło za każdym razem, kiedy jest niepotrzebne. Nie włączaj telewizora lub komputera bez potrzeby. W ten sposób oszczędzasz energię elektryczną. Wiele zaoszczędzisz, jeśli zamiast kąpieli będziesz chodzić pod prysznic, przy czym nie powinno to trwać zbyt długo. Sposobów na oszczędzanie na co dzień jest naprawdę wiele.

Oszczędzanie może stać się dużo łatwiejsze, jeżeli poważnie podejdziesz do podanych propozycji. Może się nawet okazać, że będziesz w stanie co miesiąc odłożyć trochę pieniędzy na koncie bankowym.

Szymon Wieczorek

Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie pieniędzy | rachunki | konto | wydatki na zakupy

Reklama

Najlepsze tematy