Jak planować domowy budżet?

Ważnym elementem w edukacji finansowej każdego z nas jest umiejętność planowania. Umożliwia ona odpowiednio wcześnie przewidzieć, jak dużo pieniędzy będziemy potrzebować. Dzięki temu możemy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Czy będziemy w stanie na bieżąco pokrywać nasze wydatki? Czy możemy je zmodyfikować? Czy potrzebujemy zwiększyć strumień naszych przychodów?

W budżecie mamy dwie podstawowe kategorie. Są to wpływy i wydatki. Zazwyczaj łatwiej można przewidzieć, jakie będą wpływy - jest tak w przypadku osób zatrudnionych, czyli czerpiących dochody przede wszystkim z pracy najemnej. Wynagrodzenie jest w tym przypadku stałą miesięczną kwotą. Oczywiście pensja może zawierać różne dodatki motywacyjne. Wtedy pojawia się dodatkowa zmienność, którą trudno wcześniej przewidywać. Osoby, których dochody są nieregularne - czyli na przykład prowadzące własną działalność gospodarczą, mają znacznie większe trudności z prognozowaniem wpływów. W tym wypadku warto zwrócić uwagę nie tylko na dane historyczne, ale również na zmieniające się warunki biznesowe prowadzonej działalności - czy branża jest rozwojowa, czy nasza pozycja na rynku się umacnia. W oparciu o takie kalkulacje możemy szacować możliwe widełki dochodowe.

Reklama

Dla przykładu spójrzmy na sytuację fryzjerki Beaty. Przez ostatnie miesiące wiedzie jej się coraz lepiej. Z miesiąca na miesiąc ma coraz więcej klientek. Dodatkowo wie, że nowe klientki trafiają z polecenia. Oznacza to, że jej usługi są wysoko cenione. Na tej podstawie może założyć, że jej przyszłe dochody będą oscylowały między obecnymi a maksymalnymi, jakie może osiągnąć - zakładając brak przestojów. Wprawdzie Beata nie będzie na podstawie takiej prostej analizy wiedziała dokładnie, jakie będą jej przychody. Ale udało się jej uzyskać dwa scenariusze dochodowe, możemy je nazwać realistycznym i optymistycznym. Rozważmy sytuację, w której w okolicy powstaje nowy salon fryzjerski. Klienci dzielą się między salony, Beata traci połowę swoich klientek. Taki scenariusz określimy jako pesymistyczny.

Teraz spójrzmy na wydatki. Tutaj nieocenione jest gromadzenie na bieżąco informacji o swoich obciążeniach. Dzięki temu wiemy, na co dokładnie przeznaczamy pieniądze. W pierwszej kolejności musimy zadbać o to, byśmy byli w stanie pokryć swoje podstawowe potrzeby. Dobrze by było, gdyby pokrycie naszych zobowiązań nie było zagrożone nawet przy pesymistycznym scenariuszu dochodowym. Jeśli według naszych przewidywań nie uda się tego osiągnąć, warto podjąć działania zaradcze. Trzeba wtedy przyjrzeć się poszczególnym pozycjom i zastanowić, czy aby na pewno nie da się obniżyć kosztów.

Następną kategorią w budżecie są wydatki na przyjemności, które można i potencjalnie warto odraczać. Zamiast kupować telewizor na raty, poczekajmy aż potrzebna suma uzbiera się na koncie. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek w razie nagłej utraty dochodów. Warto również pamiętać o tym, żeby pewną kwotę rezerwować na niespodziewane wydatki. Może to być konieczność naprawy samochodu, wymiana sprzętu domowego, itp. Odkładanie pieniędzy, oczywiście, nie jest wskazane wyłącznie, jeśli myślimy o nieprzewidzianych wydatkach. Budowanie finansowej "poduszki bezpieczeństwa" to przede wszystkim poczucie stabilności w momencie, gdy - przykładowo - tracimy pracę lub zachorujemy.

Ponadto na oszczędzanie i odkładanie pieniędzy można spojrzeć w dłuższym terminie. Studia dzieci na zagranicznej uczelni, podróż życia po przejściu na emeryturę, czy mieszkanie dla wnuków - jeśli o odległych planach (i inwestycjach) pomyślimy odpowiednio wcześnie, to bardziej prawdopodobne, że uda nam się odłożyć potrzebne pieniądze.

Jak widzimy planowanie budżetu opiera się na zrozumiałych zasadach: należy podchodzić uważnie do swoich możliwych wpływów. W pierwszej kolejności zadbajmy o to, by nasze podstawowe potrzeby zostały zaspokojone. Na przyjemności należy najpierw zarobić. Tych kilka zasad pozwoli nam uniknąć korzystania z wysokooprocentowanych chwilówek lub nadużywania cierpliwości rodziny i przyjaciół. Dodatkowo wpłyną pozytywnie na nasz komfort psychiczny, gdyż zwiększą kontrolę nad budżetem domowym.

Dowiedz się więcej na temat: budżet domowy | oszczędności | wydatki | planowanie wydatków | emerytura
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy