Grosz do grosza, czyli reguły oszczędzania emerytalnego

Pracujesz, zarabiasz, odprowadzasz składki licząc, że emerytura będzie wysoka? Nagłówki gazet nie pozostawiają jednak złudzeń. Przyszłe pokolenia czeka „głodowa” emerytura. Czy można coś na to poradzić? Odpowiedź może być tylko jedna. Oszczędzać.

Dobrze, ale - pewnie wielokrotnie zadawałeś sobie podobne pytanie - od czego zacząć? Czy powinieneś już dzisiaj zacząć odkładać 100 zł miesięcznie, czy masz na to jeszcze czas? Jedną z podstawowych kwestii jest także odpowiedni dobór produktów finansowych.

Czas na decyzję

Reklama

Dojście do wniosku, że trzeba samodzielnie oszczędzać na emeryturę może być jednym z najważniejszych kroków do finansowej niezależności i stabilizacji. Im wcześniej, tym lepiej. W tym przypadku także czas jest sprzymierzeńcem.

Pomyśl o sobie

Cykliczne, systematyczne odkładanie nawet niewielkich kwot to krok we właściwą stronę. Oszczędzanie to długi, skomplikowany i żmudny proces. Nie ma co się oszukiwać. Tym niemniej, nie daj się zniechęcić opiniami innych. Spotkasz nieraz głosy krytyki, że nie warto oszczędzać, że masz na to czas. Decyzja należy do ciebie, ale pamiętaj, że lepiej - w podobnej sytuacji - dmuchać na zimne. Pieniądze odkładane na emeryturę w III filarze, albo w ramach innych rynkowych mechanizmów nie przepadną, nie zabierze ich państwo. Mogą być też dziedziczone, co oznacza, że odkładając na siebie - budujesz także poduszkę finansową dla swoich bliskich. Na przykład dzieci bądź wnuków.

Zarządzaj, zmieniaj i reaguj

Przez 30-40 lat oszczędzania i inwestowania odłożonych pieniędzy nie raz, i nie dwa, będziesz miał do czynienia ze spadkami na rynkach. Długoterminowy horyzont inwestycji pozwala jednak z odległości spoglądać na zawirowania na rynku. Comiesięczne wpłaty natomiast dają możliwość uśrednienia ceny zakupu. To zaś prowadzi do tego, że średniorocznie jesteś w stanie wypracować zysk (z perspektywy kilku lub kilkunastu lat inwestycji). Nawet jeśli część aktywów traci, to - przy założeniu, że sytuacja na rynku się poprawi (a żadna bessa nie trwa wiecznie) - ceny wrócą do poziomu zakupu, a potencjalnie nawet wzrosną. Dlatego nie podejmuj nagłych decyzji. Panika i strach przy inwestycji to zły doradca.

Dywersyfikuj, czyli...

...nie pakuj do worka (portfela) jednego rodzaju akcji. Przejrzyj rynek i znajdź produkt dopasowany do potrzeb. Mogą to być obligacje, akcje lub bony skarbowe. Może produkt strukturyzowany będzie właśnie dla ciebie? Pamiętaj jednak, że instrumenty finansowe są ze sobą w różnym stopniu powiązane. Dodatnio lub ujemnie. Gdy jeden traci, inny może zyskiwać. Z czasem będziesz te zależności rozpoznawać.

Cierpliwość to podstawa

Plan oszczędzania jest bardzo ważny. Staraj się wypełniać stopniowo jego zapisy i kolejne punkty. Jeśli postanowiłeś, że rocznie chcesz odkładać 1200 zł, to dobrze, jeśli faktycznie uda ci się to zrobić. Wiadomo jednak, że życie i codzienność weryfikują wiele planów. Także oszczędnościowych. Staraj się pomimo wszystko pieniędzy odkładanych na emeryturę nie ruszać. Nie powinieneś rezygnować również ze wszystkich przyjemności. Oszczędzanie jest trudne, ale nie oznacza to, że musimy prowadzić ascetyczny tryb życia. Zbyt wysoko postawiona poprzeczka jest tak samo zniechęcająca, jak ciągłe wyrzeczenia.

wd

Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy