Czym jest dla ciebie oszczędzanie?

Aby poznać odpowiedź na to pytanie, zapytaliśmy kilka osób z różnych grup wiekowych co sądzą na temat oszczędzania i dlaczego jest to dla nich ważne?

O tym, czym jest oszczędzanie zapytaliśmy Polaków. Odpowiedzi wskazują jasno, że cele, dla których decydujemy się oszczędzać, zależą od wielu czynników, nie tylko wieku rozmówcy, ale również sytuacji finansowej i społecznej. Dla jednych jest to sposób na realizację marzeń, dla innych znów - jeden ze sposobów na stabilizację i długoterminowe bezpieczeństwo. Ważne jest jednak nie tyle na co oszczędzają rodacy, ale sposób, w jaki to robią.

Teresa, 65 lat, emerytka

Reklama

- Nie jestem zwolenniczką odkładania pieniędzy do przysłowiowej skarpety. Jednak staram się na co dzień oszczędzać. Robiąc zakupy zwracam uwagę na konkurencyjne ceny i oczywiście wybieram towary tańsze, ale nie najgorszej jakości. Oszczędzanie kojarzy mi się z energią elektryczną, wyłączam światła w pomieszczeniu, w którym w danej chwili nie przebywam.

Stefan, 28 lat, prowadzi własny biznes

- Oszczędzanie jest dla mnie przede wszystkim próbą niekupowania rzeczy lub usług, które są mi zbędne. Natomiast jeśli mam określoną ilość pieniędzy, a sporo wydatków, wtedy myślę o priorytetach i inwestuję w wybrany cel. Przykładowo chcę kupić nowy samochód, pojechać na wakacje lub zrobić remont w kuchni. Jednak stać mnie tylko na spełnienie jednego z podanych przykładów, dlatego decyduję się na zakup tego, co jest dla mnie najważniejsze i najbardziej pożyteczne.

Karolina, 20 lat, studentka finansów

- Oszczędzanie to dla mnie zbieranie funduszy na przyszłe aktywności i zakup potrzebnych rzeczy. Oszczędzanie pomaga w realizowaniu większych inwestycji, na które nie byłoby szans przy regularnym wydawaniu drobniejszych sum, które potem składają się na te większe. Oszczędności są więc według mnie bardzo potrzebne i w swojej funkcji niezastąpione, a co za tym idzie ogromne znaczenie ma także oszczędzanie.

Marlena, 14 lat, gimnazjalistka

- Wiele osób zastanawia się nad sposobami, jak płacić mniej za prąd, wodę albo codzienne zakupy. To proste: Ja zbieram do skarbonki nawet najdrobniejsze sumy pieniędzy z konkretnym przeznaczeniem, np. prezenty dla rodziny z okazji świąt Bożego Narodzenia.

- Moja rodzina unika marnotrawienia chleba, wędlin i innego pożywienia. Kupujemy tyle, ile zjemy. Wyłączanie światła w pokoju, w którym nie przebywam, to mój obowiązek. Biorę prysznic zamiast obfitej kąpieli w wannie pełnej wody.

Można wtedy zaoszczędzić na rachunkach za wodę. Możemy również oszczędzać swój czas przeznaczając go po równo na rozrywki, naukę i pomoc rodzicom. Dbając o swoje zdrowie, można zaoszczędzić na lekarstwach. Dobrym sposobem jest wpłacanie pieniędzy na książeczkę SKO do szkoły, bo wtedy korzysta cała klasa. Uważam, że dobrymi pomysłami na oszczędzanie są akcje organizowane w szkole. Są to: zbiórka makulatury, kasztanów lub aluminiowych puszek. Zebrane pieniądze można ulokować w szkolnej kasie i całą klasą wyjechać na wycieczkę."

Oszczędzać możesz w każdym wieku i bez względu na to, ile masz lat. Do wyboru jest naprawdę mnóstwo sposobów na odkładanie i pomnażanie pieniędzy.

Mamy wiele potrzeb i marzeń, które chcielibyśmy zrealizować. Drogą do tego są oszczędności, z których w przyszłości możemy sfinansować nasze cele.

Bazan Kinga

Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie | pieniądze | inwestycje
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy