Jak mądrze się zadłużać?

Dzisiaj kredyt można zaciągnąć bardzo szybko. Niekiedy wystarczy złożyć wniosek kredytowy za pośrednictwem bankowości mobilnej bądź elektronicznej, a środki wpłyną na nasz rachunek nawet tego samego dnia. Równie szybko można wpaść w problemy finansowe, jeśli nie przestrzegamy podstawowych zasad. Podpowiadamy, na co uważać przy zaciąganiu zobowiązania, by kolejny zakup „na kredyt” bądź „na raty” nie był początkiem problemów finansowych.

Pierwszy kredyt to dla każdego szczególne przeżycie. Zawsze staraj się zachować zdrowy rozsądek, nawet jeśli kredytodawca zaproponuje ci pożyczenie kwoty większej niż oczekiwałeś. Przemyśl dwa razy, czy rzeczywiście chcesz się zadłużać na większe sumy. Podstawową zasadą powinien być w tym kontekście minimalizm, tzn. pożyczaj tylko tyle, ile potrzebujesz, nawet jeśli bank zaoferował ci znacznie więcej. Jeśli wybrałeś już produkt, który chcesz nabyć i kosztuje on 2 tys. zł, nie decyduj się na zaciągnięcie większego kredytu. Być może kusi Cię taka oferta, bo już w myślach widzisz dodatkowe zakupy, które doskonale będą współgrać z planowanym nowym telewizorem (konsola, głośniki, itp.). Pamiętaj jednak, że większy kredyt to większe obciążenie domowego budżetu. Dlatego warto kredyt spłacać maksymalnie szybko. Trzeba pamiętać, że im dłuższy okres kredytowania, tym wyższe koszty kredytu, tj. odsetki płacone bankowi.

Dla zarządzających, karta nie jest zła

Reklama

Jeśli osiągasz comiesięczne dochody odpowiedniej wysokości i masz dobrą historię kredytową, bank może zaproponować ci kartę kredytową (ostatecznie analiza zdolności kredytowej jest znacznie bardziej rozbudowana i dotyczy również takich kwestii, jak wysokość miesięcznych wydatków, wysokość posiadanych już zobowiązań, liczbę osób w gospodarstwie domowym, itd.).

Wydanie takiej karty oznacza przyznanie limitu kredytowego. Jest to zatem de facto kredyt przyznawany przez bank, a uzyskanie dostępu do oferowanych w ramach tego kredytu środków nie wiąże się z koniecznością każdorazowego składania wniosku kredytowego. Jeśli zdecydujesz się na kartę kredytową, podstawowe zasady są takie same, jak przy zaciąganiu każdego kredytu. Pamiętaj, by dokładnie zapoznać się z warunkami jej użytkowania i zasadami działania, a także zwróć uwagę na dodatkowe opłaty (np. ubezpieczenie karty).

Trzeba pamiętać, że kredyt w karcie kredytowej najlepiej spłacić w wyznaczonym przez bank tzw. okresie bezodsetkowym (ang. grace period).  W przeciwnym wypadku od długu będą naliczane odsetki, zgodnie z warunkami umowy.  

Karta kredytowa to nie tylko korzyści, ale także odpowiedzialność. Jeśli wiesz, że czasami nie potrafisz sobie odmówić kupienia nowych butów albo nowej gry, wybierz limit, który pozwoli Ci bez trudności spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Dobrze, jeśli limit na karcie nie przekracza Twojego miesięcznego dochodu.

Dodatkowe opłaty są do uniknięcia

Czy zdecydować się na dodatkowe produkty do karty kredytowej? Jest to uzależnione od nas samych. Jeśli czujemy się bezpieczniej z kartą kredytową, która ma ubezpieczenie nie tylko od kradzieży/zgubienia, ale także przyszłej spłaty zadłużenia w razie zdarzeń losowych, to nie powinniśmy z tego rezygnować, o ile pozwala nam na to zasobność naszego portfela. Jednakże powinieneś dokładnie przeczytać zasady działania takiego ubezpieczenia, by na koniec nie być rozczarowanym. Najczęściej w umowach dotyczących tego rodzaju produktów dodatkowych znajduje się szereg wyłączeń, dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z ich warunkami.

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele różnych produktów kredytowych. Jeśli faktycznie zdecydowałeś się na kredyt, to najpierw porównaj wszystkie dostępne oferty. Dokładnie policz koszty, również te dodatkowe. Następnie wybierz ofertę odpowiednią dla siebie i zapoznaj się ze wszystkimi zapisami umowy kredytowej. Jeśli czegoś nie rozumiesz, nie podpisuj.  

am

Dowiedz się więcej na temat: zadłużenie | kredyt | odsetki | Bank | karta kredytowa
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy