Co to jest pożyczka hipoteczna? Czym różni się od kredytu hipotecznego na cele mieszkaniowe?

Większość z nas spotkała się z pojęciem kredytu hipotecznego na cele mieszkaniowe. To właśnie po taki kredyt ruszamy do banku, gdy chcemy wybudować dom, zakupić działkę lub mieszkanie. Niewiele osób natomiast zdaje sobie sprawę z istnienia pożyczek hipotecznych lub też błędnie utożsamia te dwa produkty bankowe. Czym zatem jest pożyczka hipoteczna? Czy może stanowić alternatywę dla kredytu?

Jest to rodzaj pożyczki, która jest zabezpieczona hipoteką na nieruchomości, do której mamy prawa własności. Wartość takiej pożyczki jest zawsze niższa od wartości nieruchomości stanowiącej wspomniane zabezpieczenie i zazwyczaj wynosi ok. 60 - 70 proc. Zaciągnąć takie zobowiązanie mogą wyłącznie osoby, które aktualnie posiadają dom, mieszkanie lub działkę. Z kolei kredyt hipoteczny na cele mieszkaniowe udzielany jest pod zabezpieczenie nieruchomości, która dopiero w przyszłości stanie się naszą własnością. Pełnoprawnymi właścicielami mieszkania zakupionego za pieniądze z kredytu będziemy dopiero po jego spłaceniu.

Reklama

Jeżeli dłużnik okaże się niewypłacalny, procedura działania banku jest podobna w obu przypadkach - przejmie on prawa własności i sprzeda nieruchomość tytułem spłaty kredytu lub pożyczki.

Czego tylko dusza zapragnie

Inną istotną różnicą jest cel zobowiązania - w przypadku pożyczki nie jest on określony. Gdy zaciągamy kredyt hipoteczny, jesteśmy zobowiązani do wydania pożyczonej od banku kwoty na zakup mieszkania lub domu, natomiast środki uzyskane w ramach pożyczki hipotecznej możemy wydać w dowolny sposób. Nie ma znaczenia, czy kupimy nowe mieszkanie, samochód, czy zainwestujemy uzyskaną kwotę. Nie musimy informować banku, na co chcemy przeznaczyć pieniądze.

Podobnie jak kredyt hipoteczny na cele mieszkaniowe, pożyczka hipoteczna ma charakter długoterminowy. Okres spłaty może wynosić nawet 15-20 lat.

Jakie warunki muszę spełniać, aby uzyskać pożyczkę hipoteczną?

Należy być świadomym, że pożyczki hipotecznej nie uzyskamy szybko: procedura przebiega podobnie jak w przypadku kredytu. Na spotkanie z doradcą należy przygotować zaświadczenie o dochodach oraz dokumentację dotyczącą nieruchomości: akt notarialny, odpis z księgi wieczystej i wycenę. Bank dokładnie zbada nieruchomość i naszą zdolność do spłaty zobowiązania. Może to trwać nawet kilka tygodni.

Dowiedz się więcej na temat: kredyt hipoteczny | Bank | spłata kredytu
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy