Własny szablon budżetu domowego w 15 minut

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z budżetem domowym, warto zapoznać się z często popełnianymi błędami, po to, by uniknąć ich przy sporządzaniu swojego zestawienia. Poniżej przedstawię najprostszy szablon, który możesz wykonać w mniej niż 15 minut przy użyciu dowolnego arkusza kalkulacyjnego, zarówno w programie Excel, Arkusze Google czy Open Office.

Zacznij od 3 zakładek

Reklama

Otwórz plik w arkuszu kalkulacyjnym i stwórz 3 strony, w których będziesz odpowiednio zapisywał swoje przychody, wydatki i co równie ważne - plany budżetowe na przyszłe miesiące. Z czasem możesz rozbudowywać swój budżet domowy lub zacząć korzystać z bardziej zaawansowanych szablonów, jednak początkowo wykonaj pierwszy krok i zacznij od stworzenia najprostszego wzorca, w którym będzie dla Ciebie intuicyjny i szybki w wypełnianiu.

Kategorie przychodów

Pokazane kategorie na powyższym obrazku powinny na początek wystarczyć. Oczywiście jeśli jesteś studentem możesz zamiast kategorii wynagrodzenie stałe wpisać np. przelew od rodziców. Kategorie premie, prowizje możesz zamienić na pracę dorywczą, a darowizny i prezenty na kieszonkowe od babci. Ważne by kategorii nie było początkowo zbyt wiele. 3-5 powinno wystarczyć.

Kategorie wydatków


Kategorii wydatków niestety trzeba stworzyć więcej, około 5-10. W pierwszym budżecie mają być jak najbardziej ogólne i możliwie intuicyjne. W kategorii mieszkanie + opłaty możesz zawrzeć opłaty za najem, czynsz, wodę, prąd, gaz, internet, telewizję, telefon itp. W kategorii długi wpisz wszelkie raty kredytów, pożyczek i innych długów, które musisz co miesiąc spłacać. Jak zauważyłeś powyższe 2 kategorie są wyróżnione, ponieważ są to kwoty względnie stałe, a ich wysokość możesz z łatwością przewidzieć.

Pozostałe kategorie takie jak wyżywienie, rozrywka, higiena, ubrania i inne będą raczej kwotami zmiennymi. Dokładnym planowaniem takich wydatków zajmiesz się po pewnym czasie, jak wyrobisz sobie nawyk budżetowania. Pamiętaj, że wydatki możesz zapisywać w zaokrąglonych kwotach. Twój pierwszy budżet domowy ma ci dać ogólny pogląd na stan twoich finansów.

Planowanie wydatków - klucz do oszczędności

W ostatniej zakładce stwórz prosty szablon, który pozwoli ci zaplanować przychody, wydatki i oszczędności na kilka kolejnych miesięcy. W kategorii przychody możesz wpisać uśredniony przychód z kilku poprzednich miesięcy, podobnie w kategorii wydatków zmiennych. Wydatki stałe możesz przewidzieć z większą dokładnością, więc wypełnienie tej części nie powinno sprawić ci problemów. W ostatniej kolumnie możesz zapisywać planowane oszczędności, czyli kwotę przychodów pomniejszoną o wydatki. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz większe wydatki, zaoszczędzisz na wakacyjny wyjazd lub po prostu zdobędziesz więcej kontroli nad własnymi finansami.

Powyższy prosty szablon możesz wykonać samemu w mniej niż 15 minut, z pewnością będzie to pierwszy dobry krok w zarządzaniu własnym budżetem domowym. Teraz wystarczy, że każdego tygodnia znajdziesz 10-15 minut na wypełnienie arkusza, a z czasem zaczniesz zauważać, że przejmujesz kontrolę nad wydatkami, a w twojej kieszeni zostaje więcej pieniędzy każdego miesiąca.

Szablon możesz udoskonalać, dodawać bardziej szczegółowe kategorie, dodawać zakładki dla każdego miesiąca lub po prostu zacząć stosować bardziej zaawansowane arkusze dostępne w internecie. Prosty wzór, który stworzysz po przeczytaniu tego artykułu, pozwoli ci zrobić pierwszy krok w drodze do przejęcia kontroli nad swoim budżetem domowym.

Wiktor Urbański

 

Dowiedz się więcej na temat: budżet domowy | oszczędności | edukacja | wydatki
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy