Uważaj na drobny druczek, czyli jak czytać umowę z bankiem

Na rynku jest cała masa różnorodnych produktów. Na co uważać przy zakładaniu konta bankowego, by odpowiadał on w pełni naszym potrzebom, a ostateczny wybór nie okazał się nietrafiony? Podpowiadamy.

Założenie pierwszego konta było dla mnie przeżyciem. Kiedy miałam 13 lat, poszłam z tatą do placówki banku, by stać się posiadaczką konta bankowego dla małoletnich i eleganckiej, czarnej karty debetowej. Tato czuwał, bym rozumiała wszystkie podpisywane dokumenty.

Reklama

Następnie przyszła pełnoletniość... Chociaż tato jak zwykle służył radą, o przeczytanie i zrozumienie dokumentów musiałam troszczyć się sama. Na co uważać przy zakładaniu konta bankowego? Jakich informacji szukać, by dopasować ofertę konta osobistego do swoich potrzeb?

Przeczytaj cennik konta bankowego i karty płatniczej

Zazwyczaj to różne dokumenty, dlatego zadbaj, byś przeczytał oba. O twoim wyborze zdecydują przede wszystkim opłaty i prowizje, czyli ceny np. za prowadzenie konta i wypłaty pieniędzy z bankomatu. Wybierz ofertę, w której prowadzenie konta, przelewy, wypłaty z bankomatu i karta debetowa są najtańsze. Po co przepłacać?

W taryfikatorze konta osobistego zwróć uwagę na:

Opłaty za założenie i prowadzenie konta

Założenie konta bankowego najczęściej jest bezpłatne. Inaczej jest z comiesięczną opłatą za jego prowadzenie; brak opłat może być ściśle związany z koniecznością spełnienia kilku wymogów, np. zapewnienia comiesięcznego wpływu 1000 zł na konto.

Usługi SMS

Gdy przelewa się pieniądze na inne konto, większość banków wymaga, by klient potwierdził swoją tożsamość i autoryzował transakcję. Bank wysyła SMS z unikatowym kodem, który należy wpisać w odpowiednie pole przy zleceniu przelewu. Sprawdź, czy usługa SMS jest bezpłatna lub ograniczona wystarczającą dla ciebie liczbą darmowych SMS-ów. Część banków ogranicza liczbę SMS-ów autoryzacyjnych, co oznacza, że - po jej przekroczeniu - trzeba płacić za każdy przelew lub płatność kartą w internecie.

Wypłaty z bankomatów

Nie każdy bank ma swój bankomat. Niektóre banki korzystają z usług zewnętrznych firm, ale niekoniecznie wtedy ich używanie będzie bezpłatne. Przeczytaj, jakie są warunki, by wypłacanie pieniędzy z bankomatu w okolicy było maksymalnie tanie lub - jeszcze lepiej - bezpłatne.

Przelewy

Na koncie osobistym najczęściej wykonuje się przelewy krajowe, czyli wysyła się pieniądze na konto założone w tym samym kraju. Bank może różnicować opłaty za przelew do innego banku i za przelew na konto założone w tym samym banku. Koszty przelewu są szczególnie ważne przy przelewach zagranicznych i zakładaniu kont walutowych.

Cennik kart płatniczych powtarza część informacji z cennika konta osobistego, ale to zdecydowana mniejszość. Koniecznie zobacz, czy występują:

Opłaty za wydanie i obsługę karty

Analogicznie do opłat za założenie i prowadzenia konta bankowego, bank określa koszt wydania i miesięcznej obsługi karty. Wydanie karty debetowej jest zwykle bezpłatne, ale miesięczna opłata za jej prowadzenie może być uzależniona np. od liczby transakcji wykonanych kartą w poprzednim miesiącu. Przykładowo, jeśli 2 razy zapłaci się kartą, w kolejnym miesiącu nie płaci się za prowadzenie konta.

Opłaty za wypłatę gotówki

Cennik wypłat pieniędzy z bankomatu może być w taryfikatorze założenia konta bankowego, ale to nie jedyny sposób na wypłatę gotówki. Jeśli w mieście nie ma bankomatu, pieniądze można wypłacać w lokalach, które oferują płatność kartą, np. w restauracjach - wtedy szczególnie należy sprawdzić, czy alternatywne formy wypłaty są w akceptowalnej cenie.

Limity transakcji

Karty płatnicze mogą mieć limity transakcji, czyli maksymalne kwoty, które dziennie można wydać płacąc kartą. Jeśli uznasz, że potrzebujesz wydawać więcej niż ustalony w cenniku limit, sprawdź, ile kosztuje jego zmiana.

Przeczytaj regulamin zakładania konta

Uwaga! Regulamin zakładania konta osobistego w bankach jest schematyczny - podobny będzie w każdym - dlatego wystarczy przeczytać w jednym banku, by wiedzieć, jakie informacje się tam znajdują. Przede wszystkim szukaj informacji, jak zerwać umowę: czy jest to proste, bezpłatne i możliwe w każdym momencie. Jeśli kupujesz konto bankowe w ofercie promocyjnej, np. załóż konto, a dostaniesz tablet, sprawdź, jak długo będziesz musiał mieć to konto, ponieważ może się okazać, że będziesz mógł bezpłatnie wypowiedzieć umowę dopiero po kilku latach.

Nie bój się pytać

Doradca klienta banku chętnie pomoże przy zakładaniu konta i wyjaśni wszystko, czego nie rozumiesz w umowach, cenniku i tym, co jest potrzebne do korzystania z konta i karty. Nie trzeba iść do oddziału. Banki korzystają z internetowych środków komunikacji, a odpowiedź jest natychmiastowa jak w placówce.

Nie bój się szukać, nie bój się przebierać w ofertach kont bankowych. Dzięki temu znajdziesz najlepszą ofertę, najlepiej pasującą do twoich potrzeb. Warto uważnie czytać taryfikator kont osobistych i kart płatniczych, by ograniczyć opłaty. Na regulamin zakładania konta należy zwrócić uwagę wybierając konto osobiste w ofercie promocyjnej - mogą być tam zapisy m.in. ograniczające możliwość zerwania umowy. Mimo że czytanie dokumentów jest czasochłonne, warto poświęcić temu chwilę, by później spać spokojnie.

Aleksandra Petrykiewicz

Dowiedz się więcej na temat: Umowa | Bank
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy