„Nie łap spadającego noża”. Inwestuj z głową

Decyzja o inwestycji na rynkach finansowych powinna zostać poprzedzona wnikliwą analizą własnych celów, możliwości finansowych, skłonności do ryzyka, stworzeniem planu inwestycyjnego, ale przede wszystkim dokładnym zapoznaniem się z produktem, w który zamierzamy ulokować środki. Bezpieczeństwo inwestycji to priorytet każdego inwestora.

Na co uważać? Prezentujemy podręcznik inwestora, czyli żelazne zasady inwestowania na rynkach finansowych.

Bezpieczeństwo to podstawa

Reklama

Decydując się na inwestycję, dobrze na początek sprawdzić podmiot, któremu powierzasz pieniądze. Na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) można sprawdzić czy dana instytucja ma uprawnienia do świadczenia określonych usług. Dotyczy to nie tylko banków, ale również domów maklerskich, zakładów ubezpieczeń, funduszy inwestycyjnych itd.

Na stronie KNF zamieszczony jest spis firm licencjonowanych i nadzorowanych przez Komisję (https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/PODMIOTY_rynku/index.html, https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/Rejestry_i_Ewidencje/index.html). Instytucje te muszą nie tylko wypełniać szereg wymogów (np. odnośnie do posiadanego kapitału), by zagwarantować klientom maksymalny poziom bezpieczeństwa, ale również przekazywać wiele informacji, które pozwalają na ocenę ich stabilności, kondycji finansowej oraz zgodności ich działalności z przepisami prawa.

Lista ostrzeżeń publicznych KNF (https://www.knf.gov.pl/o_nas/ostrzezenia_publiczne/lista_ostrzezenia.html) to spis podmiotów, które wzbudziły podejrzenia Komisji, a tym samym skorzystanie z ich oferty wiąże się z wyjątkowo wysokim ryzykiem. Dobrze tego typu podmioty omijać, najlepiej w ogóle nie podejmować współpracy z nimi (wobec części toczy się postępowanie sądowe, wobec niektórych złożono zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.).

Opłaty, czyli nie wierz w reklamy

Bywa, że przez okres promocyjny inwestor jest zwolniony z różnego rodzaju opłat. Zdarza się, że instytucja, by pozyskać nowych klientów jest gotowa wypłacić różnorodne bonusy. W momencie, gdy chcemy skorzystać z danej promocji dobrze jest zapoznać się z jej warunkami. Może się okazać, że wypłata dodatkowych środków może nastąpić dopiero po wykonaniu określonej ilości transakcji albo wygenerowania odpowiedniego obrotu na rachunku. W innym przypadku jest to możliwe dopiero, gdy będziemy zasilać rachunek systematycznie przez kilka miesięcy. Pomysłowość marketingowców nie zna granic, dlatego do reklam, zwłaszcza tych, które obiecują zyski gwarantowane albo bez ryzyka straty, podchodź z dystansem i ostrożnością.

Jeśli na poważnie myślisz o inwestycji, np. na rynku kapitałowym, to wskazane jest dokładne zapoznanie się z informacjami na temat opłat i prowizji pobieranych przez instytucje finansowe. Jest to szczególnie ważne, ponieważ koszty potrafią "zjeść" znaczną część gromadzonego przez nas kapitału. W oszczędzaniu i inwestowaniu procent składany dotyczy niestety nie tylko dochodów, ale również kosztów. Z tego względu należy starać się je ograniczyć. Warto porównać ceny podobnych produktów w różnych instytucjach finansowych i wybrać tańszą ofertę.

Pamiętaj również, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Istnieje niebezpieczeństwo, że nie uzyskasz zakładanego zysku, a nawet że utracisz część lub całość wpłaconych pieniędzy.

Jeśli chcesz skorzystać z usług instytucji finansowej, pamiętaj, żeby dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem. Jeśli jakikolwiek jej element nie jest dla ciebie zrozumiały, koniecznie poproś o wyjaśnienie, dopytuj o szczegóły. Nie należy korzystać z usług finansowych, których się nie rozumie. Jeśli oferujący usługi nie potrafi ich wyjaśnić, lepiej będzie zrezygnować z takiej inwestycji.

am

Dowiedz się więcej na temat: KNF | inwestycje giełdowe | inwestor | finansowe bezpieczeństwo
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy