Kto może otworzyć konto w banku?

Z reguły każdy ma prawo do otwarcia konta w banku. Bez różnicy czy jesteś studentem, osobą pracującą bądź pozostajesz bez zatrudnienia. Musisz jednak mieć co najmniej 13 lat. W zależności od tego jakie otworzysz konto i jaki będzie twój status klienta, musisz liczyć się z różnymi opłatami m.in. za jego prowadzenie.

W większości przypadków za założenie konta, zwłaszcza gdy masz stałe wpływy na to konto, nie ponosisz żadnych opłat. Banki mają ustaloną pewną minimalną kwotę środków, która powinna zasilić dane konto. Może to być wynagrodzenie, emerytura, renta bądź przelew od rodziców. Jeśli wpływy są większe niż ustalona kwota, bank nie pobiera opłat za prowadzenie konta.

Reklama

Przykładowo bank "x" jakby powoduje u użytkownika comiesięczne wpływy na konto w wysokości min. 1000 zł, aby uniknąć opłat za prowadzenie rachunku. Bank "y" zaś limit wyznaczył na poziomie 1500 zł.

Warto zwracać również uwagę na wszelkie promocje oferowane przez bank i w miarę możliwości korzystać z nich. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że po promocyjnym okresie opłaty mogą się  znowu pojawić albo wzrosnąć.

Osoba bez stałych dochodów

Bądź gotowy na to, że będziesz musiał płacić za korzystanie z konta. Przykładowo Jan, który pracował w Niemczech, zdecydował się wrócić do Polski. Kolejne miesiące spędza w kraju. Postanowił założyć konto. Wymienił euro na złote i wpłacił całą kwotę na konto. Pozostaje jednak bez pracy. W kolejnych miesiącach nie otrzymuje na konto stałych, miesięcznych wpływów, ponieważ w Polsce nie pracuje. Bank prawdopodobnie będzie wówczas pobierał opłatę za prowadzenie konta.

Jeśli planujesz wybrać się za granicę na dłuższy okres, a na twoim polskim koncie nie będą rejestrowane żadne wpływy, dobrym pomysłem jest dezaktywacja karty debetowej do rachunku. W ten sposób unikniesz miesięcznych opłat za kartę, a po powrocie możesz wyrobić nową kartę debetową. W większości przypadków za wyrobienie karty nie ponosisz żadnych kosztów, ale zawsze lepiej się upewnić.

Jest to opcja dla osób, które będąc za granicą posiadają w danym kraju konto i mają kartę debetową za granicą. Gdy wybierasz się za granicę na krótki okres, przemyśl, czy warto zrezygnować z karty dla kilku złotych, by po powrocie iść do banku i znów składać wniosek o nową. Czas to również pieniądz.

Student

W przypadku bycia studentem, da się założyć konto bankowe nie płacąc miesięcznie żadnej opłaty. Konto takie oferowane jest osobom z przedziału wiekowego 18-26 lat. Istnieją jednak pewne warunki dla kont studenckich, o których powinieneś wiedzieć. Nie musisz mieć miesięcznych wpływów na ustalonym poziomie, ale zazwyczaj wymagane są transakcje kartą płatniczą. Przykładowo, pięć razy w miesiącu powinieneś użyć swojej karty płacąc za zakupy w sklepie. Inny przykład umożliwiający bezpłatne korzystanie, to wykonanie transakcji kartą na kwotę minimum 200 zł w ciągu miesiąca. Na miesięczne oprocentowanie konta nie ma co liczyć, ponieważ kwoty  trzymane na koncie są zazwyczaj dość niskie.

Obcokrajowiec

Obywatele Unii Europejskiej do założenia konta bankowego w Polsce potrzebują dowodu osobistego lub paszportu, natomiast osoby spoza Unii muszą okazać wizę lub kartę pobytu, która uzasadnia cel przebywania na terenie Polski np. studia, praca, małżeństwo. Ważny jest również okres przebywania na terenie Polski, który widnieje na wizie lub karcie pobytu. Nieraz wymaga się również numeru PESEL, który obcokrajowiec może otrzymać, w przypadku zarejestrowania w urzędzie długiego okresu pobytu. W przypadku posiadania powyższych dokumentów, otwarcie konta przebiega w typowy sposób w placówce bankowej czy przez internet. Opłaty związane z kontem różnią się w zależności od tego, czy obcokrajowiec to osoba pracująca, student czy osoba bez miesięcznych wpływów na konto. Prowadzenie konta obowiązuje tu jednak na takich samych zasadach jak dla obywatela polskiego.

Przed założeniem konta w jakimkolwiek banku zawsze należy przeczytać warunki umowy! Może się okazać, że za kartę debetową nie płacimy, pod warunkiem wykonania miesięcznie kilku transakcji kartą płatniczą. Podobnych przykładów może być więcej. Jeśli nie masz stałych miesięcznych wpływów, powinieneś również dowiedzieć się, jakie opłaty cię czekają, jeśli w danym miesiącu na twoim koncie nie zostaną zarejestrowane żadne dochody.

Bazan Kinga

Dowiedz się więcej na temat: konto bankowe | Bank | opłaty w banku | karta debetowa

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Partnerzy