Konto w banku: To już konieczność

Konta bankowe to nic innego jak odpowiedź na potrzeby współczesnych ludzi. Ułatwiają nam kontrolę nad naszymi pieniędzmi oraz umożliwiają korzystanie z nich w sposób szybszy, wygodniejszy i bezpieczniejszy. Nierzadko przynoszą również dodatkowe korzyści materialne, a to wszystko kosztuje nas tyle, co nic.

Nikt nie lubi komplikować sobie życia - to zdanie niejako podsumowuje przyczyny powstania najpierw pieniądza gotówkowego, a następnie kont bankowych. Gdy ludzie doszli do wniosku, że bezpośrednia wymiana towaru na inny towar jest procesem czasochłonnym i nieefektywnym, stworzyli pieniądz gotówkowy.

Reklama

Z czasem okazało się jednak, że i to rozwiązanie nie jest idealne - podróżowanie z dużą ilością gotówki, zwłaszcza dawniej, bywało niewygodne i niebezpieczne. Zaczęto więc tworzyć kolejne rozwiązania mające umożliwić korzystanie z pieniędzy, bez konieczności trzymania ich wszystkich ciągle przy sobie. Ostatnim ogniwem tego łańcucha ewolucji są konta bankowe. Gdyby nie one, codzienne czynności zabierałyby nam znacznie więcej czasu. A przecież czas to pieniądz.

Szybciej i wygodniej

Posiadanie konta bankowego (w połączeniu z kartą, np. debetową) wiąże się z dwiema podstawowymi korzyściami: stałym dostępem do pieniędzy oraz możliwością wykonywania przelewów. Jeśli okaże się, że zakupy wyszły drożej niż zakładaliśmy, albo z jakiegokolwiek innego powodu nagle potrzebna nam będzie gotówka, której akurat nie mamy przy sobie, wystarczy udać się do najbliższego bankomatu lub po prostu zapłacić kartą, co dodatkowo przyspieszy zakupy. Oszczędzimy czas potrzebny na szukanie odpowiednich monet i banknotów w portfelu oraz wydawanie reszty.

W wielu przypadkach nawet nie trzeba wychodzić z domu - zakupy przez internet stały się tak popularne, że nawet artykuły spożywcze można zamówić do domu. W takiej sytuacji wystarczy wykonać przelew i czekać na dostawę. Dodam, że w ten sposób można zamawiać i opłacać również towary z zagranicy.

Nie chodzi jednak tylko o zakupy - poprzez przelewy można obecnie uregulować m. in. zdecydowaną większość rachunków i opłat urzędowych.

Przejrzyście i bezpiecznie

Mówiąc o wydatkach, pamiętajmy też o wpływach. Wynagrodzenie, odszkodowania, renta czy emerytura - wszystko to trafia do jednego źródła, jakim jest nasze konto, szybko i bezpiecznie. Mając do dyspozycji zestawienie wszystkich wpływów i wydatków, bez problemu zorientujemy się w naszej bieżącej sytuacji finansowej, lepiej zaplanujemy domowy budżet i oszczędności.

Niektórzy mają wątpliwości co do bezpieczeństwa środków trzymanych w banku. Tymczasem, o ile postępujemy ostrożnie, nasze pieniądze są bezpieczniejsze na koncie niż w portfelu czy skarbonce. Gotówkę można zwyczajnie zgubić lub paść ofiarą kradzieży. Tymczasem w przypadku utraty karty lub dostępu do konta, klient może zażądać jego blokady, aby zapobiec utracie środków i próbować odzyskać poniesione straty, jeśli został oszukany.

Nawet w przypadku bankructwa banku, sytuacja nie jest beznadziejna - dzięki istnieniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego możliwe jest uzyskanie zwrotu w kwocie sięgającej 100 tysięcy euro (w przeliczeniu na złote wynosi to ok. 440 tysięcy). Limit ten przypada na każdą osobę.

Wstęp do dalszych korzyści

Dzięki konkurencji na rynku usług bankowych, założenie i korzystanie z konta jest zazwyczaj darmowe lub wiąże się ze znikomymi opłatami, których można często uniknąć (np. jeśli miesięczna kwota transakcji przekroczy określoną wielkość). Mało tego, większość banków oferuje obecnie rozmaite "premie" i "bonusy" za samo założenie konta oraz korzystanie z niego w określony sposób (np. "100 zł na start", "zwrot do 100 zł miesięcznie za zakupy", "zniżki w wybranych sklepach przy płatności kartą" itp.).

Warto przy tym pamiętać, że "zwyczajne" konto to dopiero pierwszy krok - do wyboru mamy szeroki wachlarz kont oszczędnościowych, lokat i wielu innych produktów bankowych, które mogą przynieść nam dodatkowe zyski. Posiadanie konta w banku nie jest obowiązkowe, ale kto ceni swój czas, wygodę i bezpieczeństwo, ten nie będzie się długo zastanawiał nad jego założeniem.

Paweł Giętkowski

Dowiedz się więcej na temat: konto bankowe | pieniądze | Bank | karta debetowa
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy