Jak skorzystać na promocjach bankowych?

W czasach rosnącej konkurencji banki muszą coraz częściej walczyć o klienta, zachęcać go do założenia konta w banku czy skorzystania z oferty kredytowej. Jedną z takich zachęt są promocje bankowe za założenie konta czy lokaty. W poniższym artykule dowiesz się jak założyć konto i jednocześnie skorzystać z promocji.

Najczęstsze promocje bankowe dotyczą premii za otwarcie nowego rachunku bankowego. Z perspektywy banku wypłacenie premii za założenie konta przez internet jest bardziej opłacalne niż opłacanie pracownika banku, wynajęcie lokalu w centrum miasta i oczekiwanie, że klient sam przyjdzie do naszej placówki. Dlatego też banki coraz częściej korzystają z tego typu promocji, gdzie korzyści dla klienta mogą wynieść nawet 500 zł.

Reklama


Najczęściej jest to kwota około 100 zł w gotówce oraz pakiet zniżek do sklepów lub rabaty na poszczególne produkty firm współpracujących z danym bankiem. By skorzystać z takiej promocji należy spełnić kilka kryteriów, najczęściej są to:

  • Otwarcie nowego rachunku - za nowego klienta uznaje się osobę, która nie posiadała rachunku bankowego w danym banku w ciągu ostatnich 6-24 miesięcy.
  • Wydanie kwoty 50-500 zł kartą w danym miesiącu. Nie wszystkie promocje bankowe posiadają taki wymóg, jednak jeśli już takowy występuje, to trzeba być uważnym i dokładnie liczyć każdą wydaną złotówkę, ponieważ niespełnienie tego wymogu chociaż raz, może skutkować utratą premii.
  • Posiadanie aktywnego konta przez minimum 6-12 miesięcy. W tym przypadku banki różnie interpretują aktywność konta. Czasami jest to wymóg wygenerowania obrotu na koncie w danej kwocie lub zapewnienie stałych wpływów rzędu 1000-2000 zł.

Nie są to oczywiście wszelkie możliwe kryteria, jedynie te najczęściej występujące. Jak widzisz, nie są one zbyt trudne do spełnienia. Płacąc w sklepie używaj głównie tej karty, na której musisz osiągnąć limit wydatków.

Pułapki, których należy unikać

Zakładając nowe konto w banku, należy uważnie przeczytać regulamin i zapoznać się z opłatami. Może okazać się, że brak wykonania kilku operacji miesięcznie wiąże się z opłatą np. 5 zł lub wpłata środków w wpłatomacie obciążona będzie prowizją. Zanim założysz konto zapoznaj się z warunkami, które będą obowiązywały po zakończeniu promocji. Zdarza się, że konto jest bezpłatne, ale tylko na czas trwania akcji promocyjnej z której korzystasz. Zapoznaj się również z procesem  zamykania konta, na wypadek gdyby bank zmienił regulamin swoich usług. Może okazać się, że jest to możliwe tylko i wyłącznie w placówce banku, do której masz np. 80 km. drogi. W większości przypadków można zrobić to wysyłając wypowiedzenie pocztą, czasem nawet wystarczy wysłać maila lub skan wypowiedzenia.

Zarabiaj oszczędzając na lokacie

Kolejnym częstym rodzajem promocji są terminowe lokaty bankowe. Ta forma oszczędności odnosi się do osób, które mają już zgromadzone co najmniej 500- 2000 złotych. Czasami banki tworzą promocje dla większych kwot np. 10 000 złotych, jednak zdecydowana większość odnosi się do kwot znacznie niższego rzędu. Banki starają się zachęcić do oszczędzania, oferując premie zarówno dla nowych klientów, jak i dla nowych środków. Nowego klienta definiują zaś w podobny sposób jak przy otwieraniu rachunku. Nowe środki określane są jako wpłaty spoza obecnego konta bankowego. Przykładowo posiadając rachunek w banku X i chcąc skorzystać z promocji dla nowych środków, należy przelać pieniądze na lokatę z innego konta lub wpłacić je bezpośrednio w placówce banku. Promocje dotyczące lokat są najczęściej związane z wyższym oprocentowaniem lub wypłaceniem jednorazowej premii na koniec okresu. Oczywiście często banki wymagają spełnienia warunków, podobnych do tych związanych z założeniem nowego konta. Promocje związane z lokatami to świetna okazja, by oszczędzać środki z naszego budżetu domowego, jednocześnie zarabiając dodatkowe pieniądze na premiach i wyższym oprocentowaniu.

Obecne promocje banków możesz poznać na kilka sposobów:

* Przeglądaj regularnie strony banków, w których nie posiadasz konta lub nie posiadałeś w ciągu ostatnich 6-24 miesięcy.

* Wpisz w wyszukiwarce hasło: promocje bankowe i przejrzyj wyniki wyszukiwania.

* Przeglądaj rankingi lokat na dany miesiąc, w których łączne oprocentowanie uwzględnia wszelkie prowizje i dodatki.

Śledząc uważnie promocje bankowe można zarobić dodatkowe kilkaset złotych w ciągu roku. Są to środki, które zasilą Twój budżet domowy lub pozwolą Ci pojechać na dłuższe, ciekawsze wakacje. Dodatkową korzyścią jest poznanie ofert wielu banków, przez co być może zamienisz droższe konto na to bardziej atrakcyjne. Pamiętaj jednak, by przed złożeniem wniosku o założenie konta lub lokaty dokładnie zapoznać się z opłatami i procesem wypowiedzenia umowy. Promocje bankowe to świetny sposób na zyskanie dodatkowych pieniędzy, szczególnie dla osób młodych i studentów, którzy nie posiadają jeszcze konta bankowego. Do założenia konta potrzeba dosłownie kilkunastu minut. Obecnie w większości banków konto można założyć bez osobistego podpisywania umowy, ponieważ nasze dane możemy potwierdzić poprzez przelanie środków z innego konta, które już posiadamy.

Wiktor Urbański

Dowiedz się więcej na temat: konto bankowe | Bank | lokaty | zarobki | oszczędności

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Partnerzy