Ile jest wart twój czas wolny?

Po długim tygodniu pracy lub nauki nareszcie pora na upragniony weekend. A weekend to czas wolny, który możemy spędzić na odpoczynku, oglądaniu telewizji, graniu w gry komputerowe, spotkaniu ze znajomymi i wielu innych przyjemnościach.

Czasu, który minął nie da się odzyskać, nawet przy ogromnej fortunie. Niektóre filmy bazują na motywie handlowania czasem i przedłużania długości swojego życia, jednak nadal pozostaje to w sferze wyobraźni. Często nasz czas zaczynamy doceniać dopiero, gdy zaczyna go brakować, i w pewnym sensie jest to uzasadnione. Osoba bezrobotna wycenia swój czas niżej niż zapracowany prezes dużego przedsiębiorstwa. Tak samo niepracujący student studiów dziennych inaczej wycenia wolny weekend, a inaczej pracujący student studiów zaocznych. Niezależnie, w jakiej sytuacji życiowej jesteś, warto byś oszacował, ile kosztuje godzina twojego czasu wolnego. Pozwoli ci to szybciej i lepiej dokonywać decyzje, a przy tym da pogląd na to, ile faktycznie kosztuje cię przykładowo codzienne oglądanie telewizji czy filmów na YouTube.

Reklama

Wycena czasu wolnego jest problematyczna. Istnieje kilka metod, które często dla tej samej osoby dają różne wyniki. Pierwsza metoda jest oparta na tak zwanej skłonności do zapłaty. Druga oparta jest na skłonności do akceptacji. W skrócie pokazują one, za jaką stawkę jesteśmy w stanie zrezygnować z jednej godziny czasu wolnego oraz ile jesteśmy w stanie zapłacić, by ją odzyskać.

Trzecia metoda odnosi się głównie do osób, które mogą dowolnie zmieniać liczbę godzin pracy i otrzymywać za każdą kolejną godzinę podobną lub większą stawkę. Przykładem może być programista, który jeśli ma ochotę może pisać kod 15 godzin dziennie, albo grafik, który może w każdej chwili przyjąć nowe zlecenie. Takie osoby mogą dowolnie wybierać między godziną czasu wolnego a wynagrodzeniem za pracę. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, możesz godzinę swojego wolnego czasu wycenić jako równowartość stawki godzinowej pracy. Przykładowo jeśli twoja stawka godzinowa wynosi 20 zł, to codzienny dojazd do pracy, który zajmuje ci 45 minut w jedną stronę kosztuje cię w dwie strony łącznie 30 zł dziennie. W takiej sytuacji może warto postarać się o zmianę warunków zatrudnienia i pracę zdalną tak, by zamiast 90 minut dziennie spędzać na dojazdach zarobić dodatkowe 30 zł na faktycznej pracy.

Jeśli wyliczyłeś, ile warta jest godzina czasu wolnego, możesz łatwo sprawdzić, czy opłaca ci się wykonywać pewne czynności. Nie chodzi tu tylko o przyjemności typu oglądanie TV czy słuchanie muzyki, ale również o pozazawodowe obowiązki. Jeśli co drugi weekend dokładnie sprzątasz całe mieszkanie lub dom, co zajmuje 6 godzin, to wiesz, ile kosztuje taka czynność. Możesz obliczyć, czy opłaca ci się np. wynająć osobę do sprzątnięcia domu, a ty w tym czasie wykonasz kolejny projekt lub, czy nie...

Wyliczenie wartości godziny czasu wolnego pozwala nam uświadomić sobie, ile kosztuje nas stracony czas na niepotrzebnych czynnościach. Oglądasz TV godzinkę dziennie? Dla wyliczonej stawki godzinowej na poziomie 15 zł kosztuję to tygodniowo 105 zł, miesięcznie 465 zł, a rocznie 5475 zł. Nie robisz listy zakupów i przez to zamiast dużych tygodniowych zakupów internetowych (10-20 minut) musisz 3 razy w tygodniu spędzić po 15 minut chodząc do osiedlowych sklepików? Rocznie możesz stracić na tym nawet do 455 zł. Podobnie ma się kwestia dojazdów do pracy. Na obecnym stanowisku zarabiasz 2500 zł, jednak masz propozycję pracy za 2700 zł, jednak o 20 minut drogi dalej od twojego miejsca zamieszkania. Która propozycja jest bardziej opłacalna? Łatwo to policzyć, jeśli dziennie tracisz o 40 minut więcej na dojazdach, daje to miesięcznie (przy 22 dniach roboczych) ponad 14,5 godziny straconego czasu, co przy przykładowej wartości czasu wolnego na poziomie 15 zł, daje kwotę około 220 zł. W tym przypadku kwotą graniczną, która powinna zachęcić cię do zmiany pracy, jest 2720 zł, co warto brać pod uwagę przy negocjowaniu wynagrodzenia.

Nie da się wydłużyć doby o kolejną godzinę, można natomiast świadomie dokonywać takich wyborów, by czas oszczędzać, a każda minuta jest bardzo cenna. Po wyliczeniu wartości czasu wolnego zauważysz, że nie warto podejmować się niektórych czynności, co doskonale obrazuje polskie przysłowie "nie marnuj czasu dla próżnego hałasu". Lub inne - "czas to pieniądz".

Wiktor Urbański

Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy