Dla każdego coś innego, czyli o rodzajach kont bankowych

Na rynku dostępnych jest cała masa różnorodnych kont bankowych. Które z nich najlepiej będą odpowiadać naszym potrzebom? Podpowiadamy jak wybrać konto szyte na miarę.

Wchodząc do perfumerii nietrudno o zawrót głowy: widok setek, jeśli nie tysięcy kolorowych, wonnych pudełeczek, z których każde kryje w sobie inny zapach, może oszołomić. Mimo to, doświadczony perfumiarz jest w stanie uprościć i uporządkować widziany obraz, klasyfikując każdy z zapachów do jednej z kilku kategorii zapachowych.

Reklama

Powyższy wstęp-dygresja ma za zadanie zilustrować sytuację na rynku kont bankowych. Oczywiście, liczba oferowanych rachunków jest imponująca, a nazwy poszczególnych ofert są często niezwykle wymyślne. Jednakże większość z nich można przypisać do jednej z kilku podstawowych kategorii kont dedykowanych klientom indywidualnym. Jakie są te kategorie? Przyjrzymy się im teraz i omówimy ich własności.

Konta dla dzieci i młodzieży

Przeznaczone dla osób, które nie ukończyły 18. roku życia. Umożliwiają korzystanie z bankomatów, płatności bezgotówkowych (również przez internet) i przelewów. Miesięczne limity wartości operacji dla takich kont są z reguły niewielkie, podobnie jak limity na transakcje dokonywane kartą (np. do 1000 zł). Właściciel takiego konta nie ma też, rzecz jasna, możliwości otwarcia linii kredytowej.

Jedną z głównych zalet tego typu kont jest ich funkcja edukacyjna. Korzystając z takiego mini konta, dzieci i młodzież mają znakomitą okazję, by poznać mechanizmy obsługi rachunku bankowego i zyskać niezbędne w dorosłym życiu umiejętności.

Konta dla studentów

Oferty dla studentów często są bardzo atrakcyjne, bowiem bankom zależy na przyciągnięciu do siebie młodych osób, które potem zazwyczaj pozostają wieloletnimi klientami. Konta studenckie dają takie same możliwości, jak standardowe rachunki dla dorosłych, jednakże często cechują się niższym poziomem opłat (za prowadzenie rachunku, za korzystanie z karty, za przelewy i zlecenia stałe, itp.). Bank może też zaoferować posiadaczowi takiego konta kredyt studencki na preferencyjnych warunkach, np. o obniżonym oprocentowaniu dla najlepszych studentów albo o opóźnionym terminie spłaty.

Konta standardowe

Dostępne dla każdej dorosłej osoby. Ich właściciele mogą korzystać z całego zakresu produktów bankowych, standardowo oferowanych klientom przez banki.

Konta internetowe

Nazywane czasami mobilnymi, oferują taki sam zakres usług, co konta standardowe. Różnica polega na tym, że opłaty za usługi bankowe są w ich przypadku dużo niższe, jeśli tylko dyspozycja właściciela zostanie wydana przez internet, a nie w oddziale. Przykładowo, właściciel konta internetowego może za darmo wykonać przelew krajowy, ale jeśli postanowi wydać stosowną dyspozycję w banku (a nie przez internetowy serwis obsługi klienta), musi uiścić kilkuzłotową opłatę.

Konta premium

Ten typ rachunków jest dostępny dla zamożnych klientów. Ich posiadacze uzyskują dostęp do ekskluzywnych kart płatniczych i kredytowych, wysokokwotowej linii kredytowej, czasami do usług osobistego doradcy bankowego albo darmowego rachunku maklerskiego. Niektóre banki oferują klientom premium darmowe prowadzenie kont młodzieżowych dla ich niepełnoletnich dzieci.

O ile szczegóły ofert poszczególnych banków zazwyczaj różnią się od siebie, to jednak najczęściej każde z proponowanych kont można przypisać do którejś z powyższych grup. Powracając do przywołanego na początku obrazu perfumerii można stwierdzić, że nam, klientom, pozostaje wybrać z którejś z bankowych kategorii nasze ulubione, niepowtarzalne pudełko z zapachem... Pardon, rachunkiem bankowym.

Sebastian A. Roy

Dowiedz się więcej na temat: konto bankowe dla dzieci | Bank | karta debetowa

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Partnerzy