Czego potrzebujesz do samodzielnego inwestowania na giełdzie

Inwestycje giełdowe są jednym z bardziej pociągających dzisiaj sposobów na zarabianie pieniędzy. Można je prowadzić – za sprawą rozwoju technologii - z dowolnego miejsca na świecie, niezwykle szybko, a o wysokości generowanych przychodów tak naprawdę decydujesz tylko ty. Często właśnie tak utożsamiane są inwestycje giełdowe. Czego zatem potrzebujesz do samodzielnego inwestowania?

Pierwszym krokiem, który powinnaś/powinieneś zrobić, jest wybór rachunku inwestycyjnego. Powinien być on dopasowany do twoich potrzeb. Z racji tego, że dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z inwestowaniem na giełdzie i stawiasz pierwsze kroki - dobrym wyborem jest rachunek darmowy. Warto jednak pamiętać, że wybierając bezpłatny wariant, często rezygnujemy z wielu usług, które mogą być pomocne przy zarządzaniu pieniędzmi i budowaniu strategii inwestycyjnej. Na początek wskazane jest zatem, by porównać wszystkie możliwości.

Reklama

Dobrze jest zwrócić uwagę, czy w ramach usługi odpłatnej prowadzenia rachunku masz możliwość kontaktu z jego "opiekunem", czyli osobą mogącą pomóc ci w skutecznym pomnażaniu własnych pieniędzy. Może to być nie tylko doświadczony makler, który pomoże prawidłowo złożyć zlecenie, ale również doradca finansowy. Ten drugi doradzi w co warto inwestować, biorąc przy tym pod uwagę twoje doświadczenie i oczekiwania odnośnie do inwestycji, dobierając najbardziej dopasowane oferowane przez rynek produkty finansowe. Jeśli zatem planujesz korzystać często z porad doświadczonych inwestorów, to właśnie rozszerzony wariant rachunku może być lepszym rozwiązaniem.

Merytoryczne źródła informacji

Dobrze, jeśli będziesz systematycznie śledzić opinie wyrażane przez doświadczonych ekonomistów i inwestorów - ich porady wywierają silny wpływ na rynek instrumentów giełdowych. Każdy dom maklerski publikuje swoją listę zaleceń zatytułowanych "Kupuj", "Trzymaj", "Sprzedaj", które dotyczą różnych instrumentów. Te sugestie są tworzone na podstawie szczegółowych analiz rynku dokonywanych przez specjalistów w tej dziedzinie. Oprócz tego jest dużo portali internetowych oraz blogów zajmujących się tą tematyką - zawarte w nich informacje, prognozy i opinie mogą okazać się pomocne. Staraj się przy podejmowaniu decyzji nie opierać się tylko na jednym źródle informacji, zwłaszcza jeśli miałyby nimi być pogłoski oparte na zaledwie częściowo prawdziwych informacjach. Pamiętaj, że dostęp do najświeższych informacji i rekomendacji kosztuje. Te publikowane w "otwartym kanale" są już w dużym stopniu przez rynek wykorzystane.

Ćwiczenie czyni mistrza

Każdy szanujący się dom maklerski dysponuje możliwością przećwiczenia dokonywania transakcji "na sucho" na koncie demonstracyjnym. Na platformie demo otrzymujesz wirtualną sumę pieniędzy do własnej dyspozycji. Możesz ją zainwestować w dowolne instrumenty - kontrakty lub opcje na waluty, indeksy giełdowe, surowce oraz bezpośrednio w spółki notowane na giełdach światowych. Oprócz konta demonstracyjnego można korzystać z innej oferowanej przez domy maklerskie możliwości - z darmowych szkoleń. Często mają one formę webinarów (spotkanie prowadzącego z uczestnikami seminarium lub szkolenia zorganizowane online przy wykorzystaniu wirtualnych narzędzi; daje możliwość kontaktu i interakcji pomimo dużych odległości), chociaż równie dobrze mogą być prowadzone na żywo, w określonym miejscu i czasie w formie tradycyjnych spotkań. Doświadczeni inwestorzy, doradcy inwestycyjni, maklerzy przedstawiają podczas takich spotkań różnorodne tematy związane z inwestowaniem, a wiedza pozyskana od profesjonalisty jest zwykle potwierdzona szczegółowymi obserwacjami, mającymi praktyczne podłoże.

Nastaw się psychicznie na inwestowanie

Aby zostać skutecznym, dobrze zarabiającym inwestorem giełdowym, przydatne będzie także zrozumienie psychologii inwestowania. Prawdopodobieństwo, że osiągniesz wysoką skuteczność w doborze inwestycji jest bardzo małe. Niejednokrotnie zawarta transakcja ostatecznie może przynieść stratę. Nawet lata doświadczeń, obserwacji, dziesiątki przeczytanych książek, branie pod uwagę opinii rynkowych profesjonalistów, nie spowodują, że każda transakcja zakończy się sukcesem. Nie można bowiem podejmować  bezbłędnych decyzji, opierając je na przewidywaniu bądź analizie scenariuszy, które prawdopodobnie mogą mieć miejsce w przyszłości. Z tego powodu początkujący inwestor, już od pierwszych inwestycji powinien nauczyć się kilku kluczowych umiejętności -składania zleceń kupna i sprzedaży, dywersyfikacji ryzyka, ostrożnego zarządzania ulokowanymi pieniędzmi oraz odróżniania wiarygodnych sygnałów z rynku od fałszywych informacji.

Inwestycje na rynku kapitałowym wydają się bardzo proste. Jedno kliknięcie myszy wystarczy, by złożyć zlecenie kupna. Jednak aby systematycznie i skutecznie zarabiać potrzebna jest wiedza i praktyka. Wiara, że uda się pokonać rynek i wygenerować ponadprzeciętną stopę zwrotu, najczęściej prowadzi do straty. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o inwestycji - oceń ryzyko i "nie rzucaj się od razu na głęboką wodę".

Szymon Wieczorek

Dowiedz się więcej na temat: inwestycje giełdowe | inwestor | polska giełda | rachunek
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy