Bankowość internetowa - za i przeciw

Czasy odwiedzania placówki bankowej za każdym razem, gdy chcemy wykonać przelew już dawno minęły. Obecnie praktycznie wszystkie banki w Polsce oferują możliwość korzystania z bankowości internetowej. Czym jest bankowość internetowa, jakie daje ona korzyści i czy korzystanie z niej jest bezpieczne?

Bankowość internetowa to po prostu możliwość wykonywania wszelkich operacji bankowych oraz dostęp do swojego rachunku o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od dnia tygodnia. Dzięki internetowemu dostępowi do swojego rachunku bankowego możesz sprawdzić stan swojego konta, wykonać przelew, zaplanować wydatki, kontrolować budżet z każdego miejsca na ziemi - wystarczy, że będziesz posiadał dostęp do internetu. Dzięki elektronicznym formom bankowości możesz zdalnie dokonywać wszelkich rodzajów transakcji - zakładać lokaty, brać pożyczki, wykonywać przelewy krajowe i zagraniczne czy kontaktować się z doradcami banku. By zacząć korzystać z tych możliwości, wystarczy że posiadasz dostęp do internetu i przeglądarkę internetową.

Wygoda, szybkość, niezależność

Reklama

Bankowość internetowa to przede wszystkim wygoda dla klienta. Jeśli jesteś studentem, który dopiero rozważa założenie swojego pierwszego rachunku bankowego, to nie musisz kierować się zasadą sprzed kilkunastu lat, która mówiła, że konto bankowe zakładam w tym banku, którego placówki są dostępne w moim mieście. Obecnie na rynku można znaleźć wiele ofert banków, które nie posiadają żadnych placówek i często są one bardziej atrakcyjne niż najbardziej znane marki. Dzięki bankowości internetowej nie będziesz musiał nigdy odwiedzić placówki banku - przy pierwszym rachunku założenie konta odbywa się poprzez kuriera, który przyjedzie do twojego domu i przeprowadzi cię przez cały proces, a kolejne rachunki możesz już otwierać bez zbędnych czynności papierkowych, ponieważ do potwierdzenia twoich danych wystarczy przelew z innego banku.

Konto internetowe zakłada się szybko, dokonywanie transakcji zajmuje dosłownie sekundy, a wszystko to można zrobić bez wychodzenia z domu.

Bankowość internetowa a bezpieczeństwo

Internetowy dostęp do konta bankowego wiąże się z ryzykiem włamania na nasze konto. Gdy proces logowania i potwierdzania transakcji nie jest odpowiednio zabezpieczony, to każda osoba, która zna nasze hasło jest w stanie przelać pieniądze z naszego konta. Większość banków w swoich usługach domyślnie ustawia pewne zabezpieczenia, które eliminują ryzyko włamania się na konto. Najbezpieczniejszą formą jest autoryzacja transakcji poprzez kod sms. Dzięki temu za każdym razem, gdy chcemy dokonać płatności przez internet, musimy potwierdzić daną transakcję poprzez wpisanie kodu, który otrzymamy w wiadomości wysłanej na nasz numer telefonu. Wtedy nawet gdy komuś uda się rozszyfrować nasze hasło, nie będzie mieć możliwości dokonania żadnej transakcji. Żadne, nawet najlepsze zabezpieczenie nie zastąpi rozwagi i dobrych praktyk zarządzania rachunkiem i dbania o bezpieczeństwo danych. Tym samym, nigdy nie podawaj swojego hasła do konta osobom trzecim, uważaj co publikujesz w internecie, także w sieciach społecznościowych, loguj się na sprawdzonych i zaufanych urządzeniach.

Oprócz dostępnych metod zabezpieczenia się przed włamaniem na konto, banki stosują najnowocześniejsze metody ochrony przeciw hakerom, dlatego też bankowość internetowa jest bezpieczną formą dokonywania transakcji. Nie wystarczy sam dostęp do konta, ale również wymagane jest potwierdzenie, co nie ma miejsca np. w przypadku kart płatniczych, gdzie tracąc kartę z usługą płatności zbliżeniowych narażamy się na kilkukrotne transakcje do 50 zł, które nie wymagają potwierdzenia kodem PIN. W takiej sytuacji liczba transakcji nie przekroczy wprawdzie 3-5 z rzędu (dodatkowe ograniczenia), tak więc maksymalna strata może wynieść od 150 do 250 zł.

Bankowość internetowa - idealne narzędzie dla studenta

Wszelkie korzyści bankowości internetowej oraz niewielkie zagrożenia sprawiają, że jest to najbardziej dogodna forma kontrolowania swoich finansów osobistych oraz dokonywania płatności. Studenci mogą dzięki temu zadbać o swój domowy budżet nie tracąc przy tym kontroli nad wydatkami, tak jak może się to zdarzyć w przypadku posiadania samej gotówki. Bankowość internetowa daje nam również możliwość zakupów w sklepach internetowych, zarówno w Polsce jak i za granicą, bez konieczności wcześniejszej wymiany waluty. Wybierając spośród wielu ofert bankowych, warto zwrócić uwagę na koszty dostępu do bankowości internetowej oraz opłaty związane przykładowo z przelewami online. Większość banków usługi te oferuje za darmo, jednak czasem wymagane jest spełnienie kilku kryteriów np. związanych ze stałym otrzymywaniem wynagrodzenia na konto, co akurat w przypadku studentów może okazać się kłopotliwe.

Wiktor Urbański

 

Dowiedz się więcej na temat: konto bankowe | płatności internetowe | bezpieczeństwo | wygoda

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Partnerzy