12 sposobów jak zarabiać więcej i awansować szybciej - część 2

Zwiększanie szansy na awans lub podwyżkę wynagrodzenia sprowadza się do konkretnych działań, które musimy wykonać. Oczywiście czasem nasz awans jest kwestią przypadku, szczęścia czy znajomości, jednak w zdecydowanej większości sytuacji to my mamy wpływ na poziom naszego wynagrodzenia i częstotliwość awansów. Możemy na to wpływać w pozytywny sposób.

Jakie kroki podjąć, by zyskać w oczach kadry zarządzającej naszym przedsiębiorstwem i tym samym zwiększyć swoje szanse na awans lub podwyżkę?

#5 Pracuj wydajniej

Reklama

Efektywny i wydajny pracownik - to wartość dodana dla każdego przedsiębiorstwa. Nawet, jeśli na początku wydaje się, że nasze zaangażowanie w codzienne obowiązki i zadania jest niezauważane przez zwierzchników, to w końcu przyniesie efekt.

Przychodzenie wcześniej do pracy, przed resztą zespołu, i zostawanie w niej dłużej, do późnych godzin nocnych - nie jest rozwiązaniem. Nie o czas pracy przecież chodzi, a o jej efektywność i wydajność. Każdy z nas zna tysiące sposobów jak unikać pracy. Portale społecznościowe, telefony prywatne, poświęcanie kilku godzin na proste 10-minutowe zadanie itd. Nie traćmy czasu na zapychacze, skupmy się na najważniejszych zadaniach. Nie chodzi o to, by wyzbyć się wszelkich pasji, życia rodzinnego i pozostałych zajęć poza pracą. Celem w tym przypadku jest podwyższenie produktywności, tego ile w ciągu jednego dnia roboczego jesteśmy w stanie wypracować i jaka będzie jakość naszej pracy. Przemęczenie i przepracowanie nie prowadzi do lepszych wyników. Wręcz przeciwnie - apatii i znużenia. Dlatego, jeśli chcemy osiągać dobre wyniki w pracy zawodowej, przede wszystkim pracujmy z głową, a nie dla samej pracy.

#6 Pozytywny wizerunek

Każdy z nas lubi być obsługiwany w sklepie przez miłą, pomocną, uśmiechniętą obsługę, która zawsze nam doradzi, poleci najwyższej jakości produkt, który dodatkowo będzie tańszy od konkurencyjnych zamienników i jeszcze będzie w promocji. W takich sklepach z uśmiechem na twarzy wspominamy daną transakcję i wracamy do tego miejsca za każdym razem, nie ze względu na produkty, lecz ze względu na wspaniałą obsługę, a w restauracji takim kelnerom z chęcią zostawiamy wysoki napiwek. Również my, świadcząc usługę dla naszego pracodawcy pamiętajmy o pozytywnym wizerunku, życzliwości, byciu pomocnym, nastawionym na zaspokajanie potrzeb klienta - naszego szefa. Ta zasada odnosi się również do współpracowników. Warto być pomocnym wobec nich, poświęcać im czas, żartować z nimi i budować dobre relacje. Pamiętajmy, że gdy awansujemy np. na stanowisko menedżera działu, ci pracownicy mogą znaleźć się w naszym zespole. Jeśli zastosujemy się do poprzednich wskazówek, nasi współpracownicy zobaczą, że nasz awans jest wynikiem ciężkiej pracy i wysokiej produktywności, przez to oni sami będą ciężej pracować, a do tego dobrze czuć się w zespole z szefem, który zawsze im pomagał i poświęcał im czas. Kto prędzej dostanie awans na stanowisko kierownicze: najciężej pracujący i posiadający świetnie relacje z ludźmi pracownik, czy wiecznie niezadowolona, narzekająca i nieefektywna osoba, która odlicza minuty do wyjścia z pracy?

#7 Pamiętaj o pracy w grupie

Kolejna wskazówka wiąże się po części z pozytywnym wizerunkiem i byciem pomocnym dla innych w swojej pracy. Odnosi się ona do jednej z najważniejszych umiejętności w dzisiejszym świecie biznesu - pracy w grupie. Coraz mniej stanowisk przeznaczonych jest dla jednej, niezależnej osoby, a coraz więcej, szczególnie w dużych przedsiębiorstwach opiera się na współpracy w kilkuosobowych zespołach. Pozwala to uzyskać efekt synergii, zwiększonej produktywności dzięki różnym spojrzeniom na dany problem oraz połączeniu uzupełniających się charakterów i umiejętności. Zdolność pracy w grupie staje się jednym z najczęściej pożądanych czynników przez pracodawców, a Ty możesz się jej nauczyć. Pokaż swojemu pracodawcy i współpracownikom, że potrafisz pracować w grupie, delegować zadania, że nie bierzesz całej odpowiedzialności na siebie, lecz potrafisz tak rozdzielić pracę, by każdy wykorzystywał w 100 proc. swój potencjał i umiejętności, a przy okazji z każdym kolejnym zadaniem się rozwijał. Szukaj możliwości, by ćwiczyć pracę w grupie, jeśli jesteś studentem - zapisz się do kół naukowych lub realizuj różne projekty, jeśli już pracujesz - pytaj pracodawcy o możliwość uczestniczenia w nowych grupowych zadaniach, zgłaszaj się do organizacji różnych wydarzeń, spotkań integracyjnych, wykaż się kreatywnością. Możesz również zapisać się do stowarzyszeń czy klubów, w których będziesz mógł pracować w grupie i później pochwalić się tą umiejętnością nie tylko w CV, lecz w rzeczywistych przypadkach w pracy.

#8 Pytaj o więcej odpowiedzialności

Kolejna porada również opiera się na zwiększaniu swojego zaangażowania i produktywności w pracy. Pracując dłużej, ciężej i mając lepsze relacje z współpracownikami zaczniemy wykonywać dużo więcej zadań w ciągu dnia, być może zostanie nam trochę wolnego czasu i energii na dodatkowe aktywności. Stosując poprzednie wskazówki z powodzeniem możemy udać się do pracodawcy i poprosić o dodatkowe zadania lub zwiększenie odpowiedzialności. Może to być utworzenie własnego zespołu, dodatkowy projekt do koordynowania czy realizacja pomysłu na obniżenie kosztów lub usprawnienie procesu, który wykonuje nasz zespół na co dzień. Nie bądź jak większość pracowników, którzy wykonują tylko to, co zleci im pracodawca, stań się osobą proaktywną, która szuka możliwości na zwiększenie wartości dla przedsiębiorstwa. Co ważne, nie oczekuj że wraz ze zwiększeniem odpowiedzialności natychmiast powinna rosnąć twoja pensja, choć zazwyczaj tak bywa. Daj sobie trochę czasu, sprawdź się w nowej roli, zwiększ produktywność, stwórz dodatkową wartość dla pracodawcy, a następnie z gotowymi wynikami udaj się do niego w celu ustalenia wyższego wynagrodzenia. Zmień typową kolejność, zamiast czekać na wyższe wynagrodzenie i awans, by więcej pracować, najpierw zacznij pracować więcej i powiększ listę swoich obowiązków, a następnie awans i wysoka pensja pojawię się praktycznie same. Oczywiście jeśli uprzednio zastosowaliśmy się do wskazówek z pierwszej części artykułu (odnośnik do 1 części) i jesteśmy w miejscu, gdzie awans i podwyżka są możliwe do osiągnięcia.

Zastosowanie powyższych wskazówek w obecnej pracy lub odpowiednie przygotowanie się do kariery zawodowej na ich podstawie znacząco zwiększa nasze możliwości rozwoju i awansu. W kolejnej części artykułu znajdziesz ostatnie 4 wskazówki, które przybliżą cię do upragnionej podwyżki i zmiany stanowiska.

Wiktor Urbański

Dowiedz się więcej na temat: awans | zarobki | podwyżka | rozwój osobisty
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy