Urząd na wyciągnięcie ręki

Dowód osobisty w telefonie? Teraz swoją tożsamość możesz potwierdzić w razie konieczności nawet jeśli nie masz ze sobą dokumentów. Wystarczy aplikacja na telefon. Kontakt z urzędem bez wychodzenia z domu? To też już możliwe. Wystarczy profil zaufany, dzięki któremu możesz potwierdzić swoją tożsamość w Internecie. Jak nowe technologie i postępująca cyfryzacja ułatwiają codzienne życie? Tłumaczymy.

Profil zaufany (PZ) to metoda potwierdzenia tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. Dzięki profilowi zaufanemu możemy wysyłać wnioski do różnych urzędów, jak chociażby skargi, podania lub odwołania. Zamiast zatem stać w kolejce do okienka w różnych urzędach i tracić czas, dzisiaj o wiele szybciej część spraw można załatwić nie wychodząc z domu. Wszystko dlatego, że profil zaufany skutecznie zastępuje własnoręczny podpis.

Reklama

Co zatem możemy online już dzisiaj zrobić? Na stronie obywatel.gov.pl możemy sprawdzić punkty karne, uzyskać odpis aktu stanu cywilnego, potwierdzić unieważnienie dowodu rejestracyjnego, sprawdzić historię pojazdu, otrzymać zaświadczenie o niekaralności, stworzyć własne konto na portalu mTożsamość i zacząć posługiwać się cyfrowym dowodem osobistym. Do tego można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, złożyć deklarację podatkową PIT, wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wykorzystując PZ, zarejestrujemy już działalność gospodarczą w CEIDG, złożymy wniosek w programie Rodzina 500+, założymy konto na portalu podatkowym do bezpośredniej komunikacji elektronicznej z urzędem skarbowym. Także ZUS daje możliwość logowania do swoich systemów za pomocą PZ. Możemy umówić się na wizytę w placówce ZUS, wysłać wniosek, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie, sprawdzić, czy pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń. Katalog usług jest jednak znacznie bardziej obszerny i systematycznie powiększany.

Profil zaufany jest bezpłatny, ale by móc się nim posługiwać - najpierw trzeba go założyć. Można to zrobić na wiele sposobów. Najprostszym wydaje się dzisiaj skorzystanie z serwisu bankowości elektronicznej i wykorzystanie w rejestracji - po prostu - konta bankowego. Obecnie siedem banków daje taką możliwość. PZ założymy także przez internetową platformę Poczty Polskiej. Drugim sposobem, by założyć profil zaufany online jest wykorzystanie certyfikatu kwalifikowanego, o ile się go oczywiście posiada. Cały proces zakładania PZ przy pomocy internetowego konta bankowego opiera się na tym, że dane które posiada instytucja finansowa (w tym przypadku bank) są wiarygodne i potwierdzone wcześniej w procesie zakładania rachunku rozliczeniowego. Dlatego nie trzeba tego robić kolejny raz, a założenie PZ ogranicza się do zaledwie dwóch kroków. Po pierwsze, należy sprawdzić czy bank, w którym mamy konto udostępnia tego typu usługę. Po drugie, jeśli bank pozwala na założenie PZ - wystarczy odnaleźć odpowiedni formularz i po uzupełnieniu (najczęściej jest on już wypełniony) wysłać. To wystarczy by założyć profil zaufany. Warto pamiętać, że jest on ważny przez trzy lata, lecz po upływie tego czasu mamy możliwość jego przedłużenia o kolejne trzy.

Jeśli z jakich przyczyn wolimy nie korzystać z rachunku bankowego - wniosek możemy złożyć online, a dane potwierdzić w wybranym wcześniej punkcie potwierdzającym (także za granicą). Wystarczy wejść na stronę www.pz.gov.pl i zarejestrować się, wypełniając po drodze takie pola jak dane osobowe, PESEL, podając numer telefonu w celu autoryzacji, a następnie wybrać punkt potwierdzający. Po rejestracji mamy 14 dni na osobiste potwierdzenie danych. PZ może również złożyć w naszym imieniu pracownik punktu potwierdzającego, a my dostaniemy na e-mail link pozwalający na ustawienie własnego hasła.

W związku z rozbudową kolejnych funkcjonalności cyfrowego państwa - znaczenie PZ w załatwianiu spraw o charakterze administracyjnym powinno rosnąć.

Warto pamiętać, że do kwestii bezpieczeństwa należy podchodzić tak samo jak w przypadku logowania się do bankowości internetowej czy mobilnej. To oznacza, że nie podajemy nikomu loginu ani hasła do PZ. Jednocześnie starajmy się logować do systemu wyłącznie przy pomocy bezpiecznych połączeń (nie korzystajmy z otwartych, niezabezpieczonych sieci Wi-Fi) i sprawdzonych (najlepiej własnych) urządzeń.

Kw

Dowiedz się więcej na temat: nowe technologie | bezpieczeństwo danych
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy