Pomyśl o własnym biznesie. To sposób na rynek pracy

30 kwietnia 2018 r. weszły w życie przepisy zebrane w tzw. Konstytucję biznesu. To pakiet nowych rozwiązań dla biznesu, w tym mające na celu ułatwienie rozpoczęcia działalności gospodarczej i jej prowadzenie. Dlaczego zatem nie spróbować swoich sił jako przedsiębiorca?

"Konstytucja dla biznesu" przynosi nowe rozwiązania dla osób, które planują rozpocząć działalność gospodarczą (lub od zamknięcia poprzedniej minęło minimum 60 miesięcy). To głównie "Ulga na start", która wprowadza zwolnienie z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez okres sześciu pierwszych miesięcy działalności. W tym czasie początkujący przedsiębiorca będzie opłacać jedynie składkę zdrowotną. Oszczędność z tytułu opłat na ZUS może zostać wykorzystana na inwestycje w potrzebny sprzęt, oprogramowanie lub materiały. Po okresie sześciu miesięcy (przedsiębiorca ma prawo zrezygnować z ulgi i od samego początku opłacać składki społeczne) prowadzący własny biznes skorzysta także przez okres kolejnych dwóch lat z obniżonej składki na ZUS (tzw. mały ZUS).

Reklama

To krok w stronę popularyzacji własnego biznesu głównie wśród osób, które obawiały się, że od samego początku działalności opłaty będą znacznie przewyższać potencjalne przychody - zanim pierwsza firma nabierze rozpędu. Z ulgi może skorzystać - jak szacuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - ok. 200 tys. osób, które każdego roku zakładają własną działalność.

Nie dla samej ulgi zakłada się jednak działalność. Jeśli masz pomysł na własny biznes, pierwszych klientów na oku, a do tego rozpisałeś szczegółowo działania na najbliższe miesiące - to wciąż jeszcze długa droga do pierwszych zleceń i sukcesu na konkurencyjnym rynku.

Najpierw trzeba przejść rejestrację własnej działalności w CEIDG (pod warunkiem, że nie jest to drobna działalność, z przychodami miesięcznymi na poziomie połowy minimalnej pensji w gospodarce (w 2018 r. jest to 1050 zł) - wtedy można uniknąć obowiązku rejestracji działalności w CEIDG). To kolejne rozwiązanie, które wprowadza "Konstytucja dla biznesu". Działalność nierejestrowa zwalnia z konieczności rejestracji w CEIDG, ale nie z obowiązku opłacania podatków od dochodów (PIT). Dla tego należy prowadzić prostą ewidencję sprzedaży produktów lub usług (np. w zeszycie) i obliczyć należny podatek (według zasad ogólnych).

Jeśli chcesz zarejestrować firmę możesz to zrobić przez telefon wspólnie z konsultantem. Jeżeli twój bank udostępnia już taką funkcję, możesz to zrobić także poprzez bankowość internetową. Odpowiednio się do tego przygotuj: zastanów jaką formę opodatkowania wybrać, czy będziesz płatnikiem VAT czy nie, jaki typ działalności chcesz prowadzić, itp. Wymagana jest także nazwa firmy, kody PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności), miejsce siedziby. Bez tych danych nie zakończysz rejestracji.

Zgłoszenie firmy to oczywiście ważny moment. Teraz czas, by odpowiednio przemyśleć strategię rozwoju, jej finansowanie i poszukiwanie klientów.

Potrzebny sprzęt jak komputer, oprogramowanie, samochód czy maszyny - zakupić można na dwa sposoby: wydając na ten cel własne środki (finansowanie wewnętrzne) pochodzące z odłożonych wcześniej pieniędzy lub sfinansować z wypracowanego zysku. Można także skorzystać z finansowania zewnętrznego. Na rynku jest wiele możliwości na pozyskanie kapitału. Mogą to być kredyty lub dofinansowania z różnych programów unijnych lub środków publicznych.

W pierwszym przypadku (finansowanie z banku) niezbędne będzie udokumentowanie przychodów, na podstawie których bank wyliczy możliwą wysokość kredytu/pożyczki krótko- lub długoterminowych. W drugim natomiast - w różnych programach prowadzonych przez PARP, BGK (w tym dla bezrobotnych na podjęcie pierwszej działalności gospodarczej) lub powiatowe urzędy pracy - możliwe jest uzyskanie dotacji lub zwrotnych pożyczek na określony cel, w tym inwestycje lub początkowy rozwój. W obu przypadkach zaś trzeba się odpowiednio przygotować - napisać szczegółowy biznes plan, wskazać cel, na który wydamy pozyskane pieniądze, wykazać koszty i potencjalne zyski z działalności. Niekiedy będzie wymagane też poręczenie pożyczki przez osobę trzecią.

Oczywiście, to że można pozyskać finansowanie ze źródeł zewnętrznych nie powinno być jednoznaczne z tym, że nie mamy odłożonych żadnych własnych pieniędzy na rozwój. To nie tylko kwestia zakupu potrzebnego do prowadzenia firmy sprzętu, ale także opłaty i rachunki, których nie unikniemy. Ile zatem warto odłożyć? Odpowiedź znajduje każdy przedsiębiorca samodzielnie. W tym celu należy sporządzić spis kosztów, najlepiej w okresie najbliższych 12 miesięcy, rozszerzając go o potencjalne dodatkowe wydatki.

Jednocześnie warto rozglądać się za nowymi zleceniami i klientami. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności sposób dotarcia do potencjalnych zleceniodawców lub odbiorców wytworzonych towarów będzie różny. Istotne wsparcie stanowi tu jednak internet, w którym można nie tylko promować swoje usługi/produkty (strona internetowa to dzisiaj już podstawa, tak samo jak obecność w mediach społecznościowych), ale również wyszukiwać zlecenia.

Technologia i internet zmieniają funkcjonowanie biznesu. Nie jest w wielu przypadkach konieczne posiadanie biura, gdyż z klientami kontaktujesz się przez pocztę elektroniczną lub telefoniczne. Wiele spraw można zlecić na zewnątrz (np. księgowość) lub po prostu zautomatyzować - jak chociażby wymagane każdego miesiąca przelewy. To pozwala zaoszczędzić czas. Niekiedy będzie się jednak wiązać z koniecznością comiesięcznego płacenia za usługę (np. księgowemu). Przedsiębiorca musi dojść do tego samodzielnie, co jest dla niego ważniejsze i przynosi lepsze efekty - czas na kolejne zlecenie (ale kosztem większych opłat, np. w cyklu miesięcznym) czy oszczędność pieniędzy (ale więcej czasu pochłaniać będą, np. sprawy urzędowe i rozliczenia).

Początki nie są proste, a do tego trzeba pamiętać o wielu obowiązkach, które należy wypełnić jako przedsiębiorca wobec urzędu skarbowego i ZUS. Dlatego zanim nie zrozumiesz dokładnie jak to wszystko działa - korzystaj z pomocy profesjonalistów. Dobrze wybrać usługi księgowe, które nie tylko przygotują co miesiąc odpowiednie dokumenty do urzędów (jak chociażby JPK - jednolity plik kontrolny), ale również będą chętnie służyć pomocą w niezrozumiałych kwestiach.

kw

Dowiedz się więcej na temat: rynek pracy
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy