Konto bankowe: Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Chcąc wybrać konto bankowe dostajemy pełną gamę ofert znacznie różniących się od siebie. Pamiętajmy wtedy, że nie istnieje uniwersalna propozycja, która zadowoliłaby wszystkich jednocześnie.

Dobrze, jeśli na początek jasno określimy swoje oczekiwania i wymogi wobec konta, a nawet typ swojej osobowości. Ważne jest bowiem czy jesteśmy osobami, ceniącymi sobie oszczędność, kontrolę wydatków, wygodę, możliwość inwestowania, czy nagrody za robienie zakupów. Do tego dodać należy również chęć do angażowania się w różnego rodzaju promocje. Niektórzy klienci, tak zwani "wyjadacze wisienek", są nawet gotowi zakładać nowe konto co trzy-cztery miesiące jedynie po to, by skorzystać ze specjalnej oferty banku, a następnie przenieść się do innego w tym samym celu. Zdecydowana większość z nas szuka jednak ofert korzystnych w dłuższym horyzoncie czasowym.

Konto z opłatami lub bez

Reklama

Najważniejszym czynnikiem, na który wszyscy powinniśmy zwrócić uwagę szukając oszczędności, są miesięczne opłaty za prowadzenie rachunku oraz za kartę. Ponadto, z tego typu kosztami wiąże się zazwyczaj nieobowiązkowe ubezpieczenie karty, na wypadek jej użycia przez osoby niepożądane. Większość banków nie posiada jeszcze (wkrótce wszystkie banki, zgodnie z dyrektywą PAD, będą miały w ofercie bezpłatne rachunki, tzw. podstawowe) zupełnie darmowych rachunków bankowych, na ogół jednak zwalniają nas one od tej należności, pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów, takich jak na przykład:

- liczba wykonanych transakcji kartą w miesiącu, np. 3 lub 5,

- comiesięczne zasilenie konta wpływem z tytułu wynagrodzenia lub kwotą o określonej wartości (np. 2000 zł),

- dokonanie płatności na określoną, minimalną kwotę w miesiącu, np. 200 zł.

Dosyć kosztowne może się okazać korzystanie z bankomatów, które bezpłatne będą jedynie w urządzeniach naszego banku lub partnerskich. W związku z tym warto zorientować się, gdzie nam najbardziej po drodze, gdyż każdorazowa wypłata z obcego bankomatu może stanowić koszt ok. 3 proc. wartości transakcji lub ok. 5 złotych.

Ponadto, niektóre wypłaty mogą być obciążone kosztem przewalutowania. W przypadku przelewów europejskich SEPA, koszty w przypadku najlepszych kont (tam, gdzie usługa jest odpłatna) wahają się pomiędzy 5 a 10 złotych. Do kosztów należy doliczyć również spread na euro (bądź innej waluty, jeśli przelew jest dokonywany w innej z walut narodowych), czyli różnicę pomiędzy kursem sprzedaży a kursem kupna waluty.

Gdy chcemy oszczędzać

Rachunki bankowe na ogół nie są oprocentowane, aczkolwiek znaleźć można pewne promocje, uzależnione zazwyczaj od wysokości salda na rachunku. Dla osób, którym zależy na odłożeniu pieniędzy, istnieje możliwość powiązania rachunku bankowego z kontem oszczędnościowym. Mnogość rozwiązań oszczędnościowych, w tym również aplikacji mobilnych, zarządzających domowym budżetem, często może się okazać kluczowym atutem przy wyborze konta bankowego. Cennym narzędziem dla potencjalnych inwestorów jest połączenie konta bankowego z platformą tradingową (transakcyjną), oferującą możliwość nabywania akcji oraz zakup jednostek funduszy inwestycyjnych.

Tradycyjnie lub z dodatkami

Klienci szukający innowacyjnych rozwiązań mogą zostać usatysfakcjonowani poprzez takie usługi, jak programy rabatowe, cashback, moneyback oraz zniżki ubezpieczeniowe.

Końcową kwestią, którą należy rozważyć, jest nasze przywiązanie do banków. Badania lojalności klientów banków detalicznych dowodzą, że ponad 90 proc. z nas ufa instytucji, która dostarcza nam większość usług finansowych. Dla banku klient lojalny to taki, który jest mu wierny, mimo zmian cen usług.

Tym niemniej, dla dobra swojej kieszeni, warto czasem rozejrzeć się za konkurencyjnymi ofertami bankowych produktów, nawet jeżeli uważamy, że te - z których w danym momencie korzystamy - w zupełności nam wystarczają.

Łukasz Domański



Dowiedz się więcej na temat: konto bankowe | płatności kartą
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy