Jak zamknąć rachunek bankowy?

Zamknięcie konta w banku zazwyczaj nie jest tak proste jak jego otwarcie. Założyłeś konto przez internet, bez wychodzenia z domu? Zajęło ci to mniej niż 10 minut? Proces rezygnacji z usług danego banku może być - w niektórych sytuacjach - długi i uciążliwy. A do tego kosztowny. Jeśli zamierzasz zamknąć konto, najlepiej zrobić to jak najszybciej i nie zwlekać, z uwagi na prowizje i opłaty za jego prowadzenie. A jeśli nawet teraz jest ono darmowe, to niewykluczone, że bank zmieni kiedyś regulamin i zacznie nas obciążać różnymi opłatami. W takiej sytuacji, zrezygnować będzie znacznie prościej.

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić przy rezygnacji z konta bankowego, jest okres wypowiedzenia. Zazwyczaj jest to 14 lub 30 dni. Dopiero po tym czasie nasze konto zostanie zamknięte, a pozostałe środki przelane na wskazany wcześniej rachunek. Warto również zwrócić uwagę na koszty zerwania umowy. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy umowę zrywamy w ciągu roku od momentu założenia konta, może wiązać się to z wysoką opłatą. W takich sytuacjach czasami bardziej opłaca się płacić przez kilka kolejnych miesięcy prowizje za prowadzenie konta i zlikwidować  je dopiero po terminie wskazanym w umowie.

Reklama

Najważniejsze jednak przy wypowiadaniu umowy z bankiem są formalności i procedury rezygnacji z rachunku bankowego. W niektórych, internetowych bankach można zrobić to mailowo, podając swoje dane, nr klienta, nr zamykanego konta i nr tego konta na który mają być przelane środki po wygaśnięciu umowy. Jest to jednak wciąż nieczęsto spotykane rozwiązanie. W większości przypadków, obowiązkowe będzie przesłanie osobiście podpisanego pisma, w którym wypowiadamy umowę o prowadzenie rachunku. Zaleca się uważne czytanie regulaminu danej instytucji i umowy, ponieważ niektóre banki wymagają np. notarialnie potwierdzonego podpisu, którego uzyskanie może być czasochłonne i drogie. Umowę z bankiem można również wypowiedzieć osobiście w placówce banku, jednak pamiętajmy, szczególnie jeśli jesteśmy z mniejszej miejscowości, że nie zawsze oddział banku będzie znajdował się blisko naszego adresu zamieszkania.

Jeśli posiadamy kilka rachunków bankowych, warto od czasu do czasu kontrolować zmiany regulaminów i opłat w każdym z banków. Częstym przypadkiem jest zakładanie konta bankowego w celu uzyskania premii dla nowych klientów. Bywa, że następnie zapominamy o danym rachunku. Mimo że banki często zachęcają nowych klientów darmowym kontem i różnorodnymi bonusami, to po pewnym okresie zaczynają pobierać przeróżne prowizje i opłaty, np. za prowadzenie rachunku czy wydanie karty debetowej. By uniknąć sytuacji, w której będziemy zmuszeni płacić za nieużywany rachunek, warto zapisywać sobie w kalendarzu datę, od której dane konto można bezpłatnie zamknąć.

Wiktor Urbański

Dowiedz się więcej na temat: konto bankowe | Bank
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy