Dlaczego warto planować domowy budżet?

Jak szybko i czytelnie ocenić nasze możliwości finansowe? Najlepszym i jednocześnie prostym rozwiązaniem okazuje się planowanie budżetu, co - przy odpowiednich założeniach - może przynieść wymierne korzyści. Kiedy powinniśmy stworzyć taki dokument?

Najlepszym czasem na opracowanie własnego planu budżetowego jest zazwyczaj koniec miesiąca. Wtedy dokument opisujący nasze przewidywania finansowe jest najbardziej wiarygodny. Wielu z nas ma wtedy najbardziej aktualne informacje dotyczące zarobionych pieniędzy oraz tego, na co je wydaje.

Reklama

Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest możliwość poznania siebie pod kątem wydawanych pieniędzy. To, ile w ciągu miesiąca wydajemy na jedzenie, na spotkania z przyjaciółmi, na samochód, rozrywki, jest czymś, co powinniśmy w jakiś sposób odnotowywać. Dzięki temu w bardzo przejrzysty sposób można obliczyć, czy nasz przychód pozwala na zaspokojenie wszystkich potrzeb i zaoszczędzenie pewnej sumy pieniędzy.

Kolejnym dobrodziejstwem, jakie uzyskujemy, jest wgląd w podejmowane przez nas decyzje zakupowe. Warto wiedzieć, czym się kierujemy podejmując je, czy kupujemy rzeczy niepotrzebne, niskiej jakości, czy przepłacamy za towar lub ulegamy szkodliwym pokusom chwili, jak np. zbyt częste sięganie po słodycze. Dzięki temu podejmowane przez nas decyzje dotyczące wydatków, oszczędzania i inwestowania, są dużo mądrzejsze, a tym samym przynoszą wielokrotnie więcej korzyści.

Trzecim atutem, jaki posiada planowanie budżetu, jest możliwość lepszego przygotowania się na spodziewane wydatki. Wiele sytuacji w życiu wymaga finansowego dostosowania się. Kiedy w małżeństwie przychodzi na świat dziecko, na świeżo upieczonych rodziców spada ciężar jego utrzymania i wychowania. Bardzo często wpływ nowej sytuacji na nasze dochody oraz wydatki jest niedoszacowany. Przez to zdarza nam się znajdować w sytuacji, w której musimy ograniczać zaspokajanie niektórych potrzeb lub sięgać po oszczędności. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest wyeliminowanie takich wydatków, które nie są konieczne, ale jeżeli jest to niemożliwe, należy znaleźć dodatkowe źródło zarobków.

Jak w takim razie zaplanować budżet?

Po pierwsze, należy zastanowić się, jak chcielibyśmy, żeby nasz budżet wyglądał przy danych dochodach, to jest ile pieniędzy chcemy wydawać, a ile oszczędzać.

Drugim krokiem jest zsumowanie naszych zarobków i sporządzenie spisu wydatków.

Trzecią, a jednocześnie najtrudniejszą część planu stanowi przydzielenie kosztów do określonych kategorii, takich jak artykuły spożywcze czy edukacja, a następnie ich zsumowanie. Pomocną praktyką w tym zakresie jest zbieranie wszystkich paragonów w jednym miejscu, co umożliwi pogrupowanie wydatków oraz dokładne określenie tego, jak wyglądają nasze potrzeby.

Planowanie budżetu to nie "fanaberia". Działanie, które ułatwia podejmowanie decyzji finansowych oraz dostosowanie się do różnych, zmieniających się okoliczności życiowych, powinno być traktowane jako konieczność. Konieczność, która zmienia podejście do pieniędzy.

Szymon Wieczorek

Dowiedz się więcej na temat: budżet domowy | oszczędzanie | domowy budżet | zarobki | wydatki
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy