5 sposobów na oszczędności w domowym budżecie

Chciałbyś oszczędzać, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Poniżej prezentujemy pięć zasad jak skutecznie zacząć odkładać pieniądze.

Staraj się zapisywać swoje miesięczne wydatki. W ten sposób zobaczysz, ile wydajesz na czynsz, rozrywkę lub żywność. Dzięki temu będziesz w stanie ustalić, co jest dla ciebie niezbędne, a z czego mógłbyś zrezygnować. Eliminując niepotrzebne wydatki szybko zauważysz, że pieniądze na koncie nie muszą wystarczyć tylko do "pierwszego". Kontrola swoich przychodów i wydatków to pierwszy krok do oszczędzania z sukcesem.

Inwestuj lub konsoliduj

Reklama

Kwota pozostająca na twoim koncie pod koniec miesiąca powinna być należycie zainwestowana. Warto skorzystać z bankowych ofert przelewów stałych i każdego miesiąca lokować (odkładać) pewną ilość środków przykładowo na lokacie lub funduszu inwestycyjnym. Licz się z tym, że na produktach inwestycyjnych (kupując jednostki uczestnictwa w danym funduszu inwestycyjnym otwartym) można także stracić. Inwestycja wiąże się z określonym ryzykiem, które jest uzależnione od wyboru aktywów, ich zmienności czy ogólnej sytuacji makroekonomicznej.

W przeciwieństwie do gotówki w portfelu czy zwykłego konta bankowego, które nie są oprocentowane, lokata - nawet przy niskim i stałym oprocentowaniu - sprawia, że nasze oszczędności rosną albo przynajmniej utrzymują wartość pieniądza w czasie. Dobrze jest lokować swoje pieniądze w kilku różnych bankach, które konkurują ze sobą w walce o klienta i często proponują korzystne oferty, na których możesz zaoszczędzić relatywnie więcej.

W przypadku, gdy nie masz dostępnych środków na inwestycje, ponieważ spłacasz kredyt, skonsoliduj go. Konsolidacja to połączenie dwóch lub więcej wcześniej zaciągniętych kredytów czy pożyczek w jedno zobowiązanie. Okres spłaty najczęściej zostaje wydłużony, oprocentowanie ujednolicone. Miesięczna rata może zmniejszyć się, a ty będziesz płacić mniej.

Kwestia zakupów

Warto zastanowić się czy zawsze musisz robić zakupy w najbliższym supermarkecie. Niektóre produkty możesz przecież kupić taniej w sklepie internetowym i dodatkowo zaoszczędzić nie tylko czas, ale pieniądze na paliwo. Sklepy stacjonarne stosują na tyle dobre strategie marketingowe, że w naszym koszyku lądują produkty, których wcale nie planujemy kupić. Jeśli nie przepadasz za sklepami w internecie, i wolisz iść do stacjonarnego, najpierw zawsze zrób listę zakupów i koniecznie się jej trzymaj. Gdy widzisz konkretną obniżkę, nie kupuj spontanicznie i na zapas, jeśli tych produktów w danej chwili nie potrzebujesz. Nie rób też zakupów będąc głodnym.

Ach te rachunki...

Rachunek za telefon stacjonarny i komórkowy, rachunek za telewizję kablową, za prąd, wodę, światło, gaz... Można by liczyć i liczyć miesięczne zobowiązania. Gdyby jednak udało się zmniejszyć kwotę widniejącą na każdym rachunku, łącznie można zaoszczędzić niemałą sumę. Dobrze jest gasić światło, gdy opuszczasz pomieszczenie, zrezygnować z jednego telefonu, gdy posiadasz dwa, nie przepłacać za bogaty pakiet telewizyjny, jeśli oglądasz zaledwie kilka kanałów, zrezygnować z karnetu do klubu fitness, jeżeli pojawiasz się tam wystarczająco rzadko. Sposobów na oszczędzanie jest wiele, ich wybór zależy jednak od preferencji i możliwości każdego z nas.

Prowadź zdrowy styl życia

Może wcześniej nie zdawałeś sobie z tego sprawy, ale przechodząc na zdrowy styl życia możesz nieźle zaoszczędzić. Wybierając rower zamiast samochodu twoja sprawność fizyczna poprawi się. Do tego nie stoisz w korkach, czyli automatycznie mniej płacisz za paliwo. A jeśli nie jesteś w stanie dojeżdżać do pracy rowerem? Nawet komunikacja miejska może być korzystniejsza dla domowych finansów, niż jeżdżenie autem. Co zrobić, jeśli takiej możliwości też nie masz? Może warto rozważyć zmianę samochodu na oszczędniejszy albo znalezienie osób jeżdżących do pracy bądź na uczelnię w tym samym kierunku. Wspólna podróż to nie tylko oszczędności, ale również odpowiedzialność za środowisko naturalne. Co jeszcze?

Najważniejsza jest jednak regularność i zdrowy rozsądek. Zarobione pieniądze systematycznie powinieneś odkładać. Jeśli wiesz, że w danym miesiącu czekają na ciebie większe wydatki niż zwykle, przeznacz na oszczędności mniej, ale - nawet symboliczną złotówkę - dobrze jest odłożyć. Trzymaj się swoich planów budżetowych, aby wyrobić w sobie dobry nawyk regularnego oszczędzania.

Bazan Kinga

Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie | budżet domowy | Bank | inwestowanie
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy