4 kroki do otwarcia rachunku maklerskiego

Rachunek maklerski daje ci możliwość kupna i sprzedaży instrumentów finansowych, a tym samym aktywne inwestowanie. Jakie kroki trzeba podjąć, aby założyć rachunek inwestycyjny? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie skomplikowane, jak może się wydawać.

Krok 1: Wybór domu maklerskiego

Przed wyborem domu maklerskiego warto zrobić rekonesans i zebrać informacje o tych działających w okolicy. Ponieważ konkurencja wśród instytucji jest zażarta, wystarczy skontaktować się z jednym z nich, a pracownicy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i przedstawią swoją ofertę.

Reklama

Można także popytać wśród znajomych i ekspertów, które domy maklerskie są najbardziej wiarygodne. Z własnego doświadczenia mogą udzielić ci cennej rady. Staraj się unikać rekomendacji z internetu, gdyż są one częściowo pisane przez brokerów, co utrudnia rzetelną ocenę. Trzeba także pamiętać, by dobrać ofertę dopasowaną do własnych potrzeb, czyli nie kierować się wyłącznie opiniami innych.

Krok 2: Porównaj koszty prowadzenia rachunku

Szukając korzystnej oferty i możliwych promocji, np. zwolnień z opłat w pierwszym roku prowadzenia rachunku, nie zapominaj po co ci tak naprawdę rachunek maklerski. Dowiedz się, jakie koszty musisz ponieść za prowadzenie rachunku, jakie prowizje są pobierane od transakcji. Chociaż niektóre domy maklerskie nie wymagają wkładu początkowego, to możliwe, że trzeba będzie wnieść opłaty za otwarcie rachunku lub korzystanie z niego. Warto zwrócić też uwagę na opłaty za usługi dodatkowe. Istotą jest natomiast oferta produktowa, czyli jakie instrumenty finansowe oferuje dana instytucja, jak wygląda obsługa klienta, sposób składania zleceń i ich realizacja.

Krok 3: Podpisanie umowy...

...nie będzie zbytnio odbiegać od innych tego typu aktywności na rynku. Przed podpisaniem umowy o otwarcie rachunku maklerskiego należy wypełnić formularz zawierający dane osobowe oraz ankietę badającą doświadczenie w inwestowaniu na giełdzie. Ankieta ma na celu uświadomienie, z jakim ryzykiem wiążą się inwestycje kapitałowe, czyli np. inwestowanie w akcje. Określenie profilu inwestycyjnego ma - w teorii - ustrzec inwestorów, zwłaszcza początkujących przed nieodpowiednimi produktami, np. instrumenty pochodne albo strukturyzowane. Bez względu na to czy stawiasz pierwsze kroki na rynku czy uważasz się za "znawcę tematu" zawsze przeczytaj umowę. Dopytaj o szczegóły. W końcu chodzi o twoje pieniądze. Podczas otwierania rachunku konieczne będzie także:

- Podanie numeru konta bankowego, na który będą przelewane twoje zyski po ich zrealizowaniu.

- Otwarcie wspólnego rachunku? Jeśli jesteś w związku małżeńskim i chcecie wspólnie otworzyć rachunek, druga strona musi zawrzeć informacje o sobie i wyrazić na to zgodę.

- Po podpisaniu umowy dostaniesz numer rachunku, który niezbędny będzie do składania zleceń w przyszłości.

Warto wiedzieć, że można posiadać więcej niż jeden rachunek maklerski. Brokerzy oferują różne rachunki, z czasem więc można zakładać nowe, dopasowane do zmieniających się potrzeb i możliwości.

Krok 4: Możesz zacząć składać zlecenia kupna/sprzedaży

Rachunek jest otwarty, więc twoje inwestycje będą zależeć tylko od ilości posiadanych przez ciebie środków finansowych. Będąc początkującym inwestorem na giełdzie, staraj się nie wybierać od razu skomplikowanych rachunków maklerskich z wieloma dodatkowymi możliwościami, które tylko obciążą Cię większymi kosztami.

Musisz także pamiętać, że w porównaniu do założenia rachunku maklerskiego, gra giełdowa nie jest już taka prosta i wymaga dużego doświadczenia, żeby móc odnosić konkretne sukcesy (czyli zyski). Wraz z nabywaną wiedzą można otwierać rachunki z zaawansowanymi narzędziami analitycznymi, z pełnym arkuszem zleceń, czy dostępem do rynków alternatywnych.

Bazan Kinga

Dowiedz się więcej na temat: inwestycje | inwestor
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy