12 sposobów jak zarabiać więcej i awansować szybciej - część 3

Nie istnieje jeden prosty trick, który sprawi, że nasz pracodawca zacznie wypłacać nam większe wynagrodzenie. W dzisiejszych szybko zmieniającym się środowisku biznesowym i technologicznym możesz płynąc na fali zmian lub dać się przez tą falę zatopić. Dlatego tak ważne jest, by rozsądnie zaplanować swoją karierę i skrupulatnie realizować kolejne cele.

Stosując wskazówki wymienione we wcześniejszych częściach artykułu, zarówno te dotyczące wyboru sprzyjającego otoczenia (http://www.edufinanse.pl/moje-finanse/news-12-sposobow-jak-zarabiac-wiecej-i-awansowac-szybciej-czesc-1,nId,2405007) jak i te związane bezpośrednio z działaniami, które powinieneś podjąć (http://www.edufinanse.pl/moje-finanse/news-12-sposobow-jak-zarabiac-wiecej-i-awansowac-szybciej-czesc-2,nId,2396570), znajdziesz się bliżej awansu i podwyżki niż kiedykolwiek wcześniej. Poniżej znajdziesz 4 kolejne porady, które zwiększą twoją wartość i przydatność dla firmy, a w konsekwencji twoje wynagrodzenie i pozycję zawodową.

#9 Pokaż, że można na ciebie liczyć

Reklama

Niech twoje działania i zachowanie potwierdzają, że jesteś lojalny wobec przedsiębiorstwa, pracodawcy jak i współpracowników. Nie krytykuj, staraj się raczej wskazywać błędy z możliwymi rozwiązaniami i planem ich poprawienia. Nie obrażaj szefa lub innych pracowników poza miejscem pracy, staraj się zawsze wskazywać pozytywne strony danej sytuacji. Pomagaj ludziom wokół ciebie, niech wiedzą że w sytuacji kryzysowej można się do ciebie zwrócić i otrzymać pomoc. Dotrzymuj słowa i nigdy nie obiecuj, jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie czegoś wykonać. Bądź ostoją firmy w czasie kryzysu, nie unikaj odpowiedzialności za popełnione przez ciebie i współpracowników błędy. Stwórz wizerunek pracownika, na którego zawsze można liczyć, któremu powierzone zadanie zawsze zostanie wykonane w należyty sposób.

#10 Szukaj lepszych rozwiązań

Każdą wolną chwilę poświęcaj na szukanie ulepszeń i ułatwień w wykonywanych obowiązkach. Staraj się automatyzować procesy i zmniejszać ryzyko popełnienia błędu. Być może daną czynność na twoim stanowisku wykonuje się od zawsze w ten sam sposób, mimo to użyj kreatywności i poszukaj lepszego rozwiązania lub udoskonalenia tej czynności. Zdziwisz się jak wiele jest w tej kwestii do zrobienia oraz jak bardzo może ułatwić to pracę. Automatyzacja może dotyczyć zarówno najprostszych czynności, takich jak sprawdzanie maili poprzez bardziej złożone procesy dotyczące stricte działań związanych z twoją branżą.

W mniejszych przedsiębiorstwach pole do popisu w tym aspekcie jest ogromne. Wielu pracowników używa tam np. 2-3 kont pocztowych, które nie są ze sobą zsynchronizowane, przez co codzienne logują się oni na 3 różne konta, zamiast jedno. Mało które mniejsze przedsiębiorstwo używa autoresponderów do obsługi klienta. Również proste czynności w arkuszu kalkulacyjnym nie są tam zautomatyzowane. Naucz się obsługi makr w arkuszach oraz zapisz się na internetowy kurs programowania. Niech twoje działania skupiają się na 2 aspektach: zwiększaniu przychodów firmy i zmniejszaniu kosztów. twoje rozwiązania powinny wspomagać budowanie lepszej usługi dla większej liczby klientów, przy niższych kosztach, wynikających np. z automatyzacji pracy. Jeśli twoje pomysły przyniosą kilkadziesiąt tysięcy złotych korzyści dla przedsiębiorstwa, bardzo łatwo będzie ci wynegocjować podwyżkę lub awans.

#11 Zdobądź wymagane umiejętności

Jeśli wiesz już jakie jest twoje wymarzone stanowisko, co określiłeś przy #4 wskazówce (http://www.edufinanse.pl/moje-finanse/news-12-sposobow-jak-zarabiac-wiecej-i-awansowac-szybciej-czesc-1,nId,2405007), możesz z łatwością udać się do osoby, która obecnie jest na tej pozycji i zapytać jej wprost jakich umiejętności będziesz potrzebował, aby się tam znaleźć. Możesz również zobaczyć na jej profilu zawodowym na jednych z portali społecznościowych jakie certyfikaty lub ukończone kursy posiada. Naucz się nowego języka, zapisz się na kurs doszkalający, zdobądź dokument potwierdzający jego znajomość. Dowiedz się, czy na twoim przyszłym stanowisku taka znajomość jest wymagana oraz czy pomaga awansować. Szukaj szkoleń lub kursów doszkalających. Zapisuj się na dodatkowe zajęcia, po których uzyskasz certyfikat, który potwierdzi twoją wiedzę i umiejętności. Poszukaj platformy e-learningowej, na której możesz podnieść swoje kwalifikacje.

W dzisiejszych szybko zmieniającym się środowisku biznesowym i technologicznym możesz płynąc na fali zmian lub dać się przez tą falę zatopić. W pracy biurowej możesz poszukać możliwości nauczenia się obsługi kolejnego programu lub obsługi i modyfikowania baz danych. Możliwości jest bardzo wiele, pamiętaj by przed podjęciem działania rozpoznać rynek tj. sprawdzić które umiejętności pomogą ci w twojej branży awansować szybciej i zarabiać więcej.

#12 Ostatni krok zbliżający cię do awansu i podwyżki

Pytaj swojego pracodawcy o możliwości awansu i proś o podwyżkę. Po zastosowaniu się do poprzednich wskazówek umów się na spotkanie ze swoim szefem lub menedżerem odpowiedzialnym za Twój zespół i porozmawiaj o swojej przyszłości i zarobkach. Pokaż swoje wyniki i zaangażowanie, wykonane projekty i korzyści, jakie twoja praca przyniosła dla przedsiębiorstwa. Zaproponuj podwyżkę na podstawie twoich osiągnięć lub zapytaj co musiałbyś zrobić, by taka podwyżkę otrzymać. Jeśli zastosowałeś się do wszystkich poprzednich wskazówek nie powinno być z tym problemu. Jeśli w przedsiębiorstwie nie ma obecnie środków, by podwyższyć twoje wynagrodzenie, zapytaj o możliwość kafeteryjnego systemu wynagrodzenia tj. możliwości otrzymania samochodu, laptopa lub telefonu służbowego, może opłacenia ubezpieczenia lekarskiego lub polisy na życie, opłacenia dodatkowych kursów i szkoleń, awansu poziomego, otrzymania kuponów żywnościowych lub innych dodatków do wynagrodzenia. Nie motywuj prośby o podwyżkę swoimi potrzebami prywatnymi. Niech twoim fundamentem będą osiągnięcia, zaangażowanie, produktywności i wygenerowana dla przedsiębiorstwa wartość.

Nie istnieje jeden prosty trick, który sprawi, że nasz pracodawca zacznie wypłacać nam większe wynagrodzenie jednak zastosowanie się do wymienionych wskazówek diametralnie zwiększa nasze szanse na awans i podwyżkę. Zacznijmy od wyboru lub stworzenia odpowiednich warunków sprzyjających rozwojowi kariery zawodowej. Wybór odpowiedniej branży, przedsiębiorstwa i wymarzonego stanowiska to pierwsze z ważnych decyzji. Następnie należy wykazać się zaangażowaniem, pracować ciężej i dłużej, a do tego tworzyć wartość dla firmy, zwiększać przychody i obniżać koszty, generować dodatkowe korzyści, zwiększać swoje obowiązki, podnosić kwalifikacje i stawać się bardziej przydatnym pracownikiem. Przez cały czas miejmy z tyłu głowy założenie, że pracujemy w swoim jednoosobowym przedsiębiorstwie świadcząc usługi dla najważniejszego klienta - naszego pracodawcy. Zastosowanie tych wskazówek nie da nam natychmiastowych efektów, lecz rozpocznie proces trwałego rozwoju zawodowego i coraz wyższych przelewów na naszego konto.

Wiktor Urbański

Dowiedz się więcej na temat: awans | podwyżka | rozwój osobisty
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy