12 sposobów jak zarabiać więcej i awansować szybciej - część 1

W serii artykułów ”12 sposobów jak zarabiać więcej i awansować szybciej” dowiesz się jakie kroki należy podjąć, by zwiększyć swoje wynagrodzenie, częściej otrzymywać premie oraz szybciej awansować.

W pierwszej części skupimy się na wybraniu sprzyjającego otoczenia, ponieważ nawet największy wysiłek i ciężka praca w niektórych sytuacjach i tak nie pomoże nam w otrzymaniu podwyżki czy awansu. W drugiej i trzeciej części serii znajdziesz opis konkretnych działań, które możesz podjąć, by zwiększyć swoje szanse na podwyżkę lub awans. Opisane porady odnoszą się przede wszystkim do osób zatrudnionych na etacie w prywatnych przedsiębiorstwach. Podane wskazówki dotyczą zarówno czynników zewnętrznych jak i kroków, które możemy podjąć z dnia na dzień, by w ciągu kilku miesięcy znacząco podwyższyć poziom swoich zarobków.

#1 Podstawowe założenie - pracuję dla kogoś czy dla siebie?

Reklama

Osoby zatrudnione na umowę o pracę, o dzieło czy zlecenie w sensie formalnym pracują dla swojego pracodawcy. To jednak nie powinno w znacznym stopniu wpływać na sposób postrzegania ich stosunku pracy. Przyjęcie założenia, że pracuję dla swojego szefa tworzy często konflikt interesów i generuje nieefektywne zachowania. Skoro jestem opłacany za godzinę pracy, to co mi szkodzi jeśli przez 30 minut będę czytał wiadomości, przeglądał portale społecznościowe albo przedłużę swój pobyt w łazience o 20 minut, by pograć na telefonie? A jeśli wykonam wszystkie zadania zlecone na dany dzień i zostanie mi 2 godziny do wyjścia z pracy, to właściwie dlaczego miałbym ten czas wykorzystać na dodatkową pracę? Przecież pracuje dla mojego szefa, a on mi płaci za wykonanie zleconych zadań, nie za dodatkową aktywność. Pojawił się problem 10 minut przed 16-tą? Nie mój interes, ja pracuję 8:00-16:00. Mam pomóc po godzinach współpracownikowi? Przecież nie dostanę za to premii, powiem że mam ważne spotkanie prywatne i nie dam rady. Tego typu postawa wynika z założenia, że pracuję dla kogoś, a nie dla siebie.

Pierwszym krokiem przybliżającym nas do wyższego wynagrodzenia i częstszych awansów jest zmiana perspektywy oraz podstawowego założenia. Należy traktować siebie jako jednoosobowe przedsiębiorstwo świadczące usługi dla naszego pracodawcy. Jesteśmy przedsiębiorstwem, które oferuje swój czas, doświadczenie, umiejętności w zamian za wynagrodzenie. Naszym klientem jest nasz szef. Niezależnie od tego, kto co miesiąc przelewa Ci pieniądze na konto, sam jesteś sobie szefem w swoim jednoosobowym przedsiębiorstwie. W sensie mentalnym, pracuj zawsze dla siebie, wykonując usługi dla klienta. Na rynku są konkurenci, klient bywa wymagający i niemiły, ale w długim terminie to my mamy największy wpływ na poziom zarobków. Możemy świadczyć lepsze usługi niż konkurencja, a do tego mieć silniejszą relację z klientem. Może nie zawsze zarobimy na tym w pierwszych miesiącach, ale następnym razem gdy klient będzie potrzebował pomocy, zwróci się właśnie do nas. Pracodawca, który będzie szukał kandydatów do awansu będzie pamiętał, że zawsze mógł na nas liczyć i że wyróżnialiśmy się spośród innych pracowników.

Przyjęcie nowego założenia odnośnie wykonywanej na co dzień pracy całkowicie zmienia nasze podejście i zaangażowanie. Rozwiązanie dodatkowego problemu pracodawcy to po prostu zaoferowanie gratisu dla klienta, przez co zbudujemy z nim lepszą relację. Każdy z nas woli kupować produkty w sklepie gdzie jest zawsze miła, pomocna, uśmiechnięta obsługa niż w miejscu, gdzie postawa sprzedawcy jasno pokazuje, że jest zmęczony kolejnym natrętnym klientem, którego musi obsłużyć. Wszelkie pozostałe wskazówki dotyczące zwiększania wynagrodzenia okażą się niezbyt pomocne lub uciążliwe w zastosowaniu, jeśli nie zmienimy naszego nastawienia do wykonywanej pracy.

#2 Wybierz właściwe otoczenie - w tonącym statku daleko nie popłyniesz

Niektóre branże rozwijają się w błyskawicznym tempie, inne od dekad pozostają w stagnacji, jeszcze inne nie będą istniały za kilka lat. Twoim zadaniem jest znalezienie się w możliwie najbardziej prosperującym sektorze gospodarki. Jeśli jeszcze nie dokonałeś wyboru odnośnie przyszłego zawodu, to przejrzyj analizy dotyczące 10-15 najbliższych lat i nadchodzących trendów rynkowych. Jeśli już pracujesz od kilku lub kilkunastu lat w danej branży, a jest ona niezbyt atrakcyjna, może warto zastanowić się nad jej zmianą? Jeśli działasz w branży, która za kilka lat nie będzie istnieć (np. z powodu rosnącej robotyzacji lub zmian preferencji nabywców) to pozostawanie w niej jest jak opalanie się na pokładzie tonącego statku. Lepiej przesiąść się na chwilę w mniejszą, mniej wygodną szalupę ratunkową po to, by po jakimś czasie wsiąść na większy, szybko płynący okręt niż zatonąć na wygodnym leżaku przy blasku słońca.

W niektórych branżach nie ma po prostu możliwości uzyskiwania większych zarobków lub szybszego awansu. Możesz być ekspertem np. w dziedzinie kaset video, jednak nawet największe wysiłki prawdopodobnie nie pomogą Ci zarabiać więcej, ponieważ prawie nikt już kaset video nie kupuje (trendy czasami się zmieniają; i tak w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się stare nośniki, jak płyty winylowe, itp.). Z drugiej strony, będąc w atrakcyjnej branży możesz być przeciętnym pracownikiem i mimo to awansować szybciej i zarabiać więcej niż doświadczeni pracownicy w branży znajdującej się w stagnacji. Dużo łatwiej jest szybko płynąć w łódce z napędem spalinowym niż wiosłując w kajaku. Wybranie właściwej branży to jeden z kluczowych czynników wpływających na poziom naszego wynagrodzenia.

#3 Firma firmie nierówna

Wybór właściwego przedsiębiorstwa jest kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na poziom naszego wynagrodzenia i możliwości awansu. Nawet w najszybciej rozwijających się branżach znajdziemy bankrutujące przedsiębiorstwa. Jak łatwo się domyślić, w takim miejscu nie mamy szans na dynamiczny rozwój kariery zawodowej. Zastanów się gdzie może znaleźć się firma, w której pracujesz za kilka lat? Czy ma szanse zagarnięcia większego udziału w rynku, czy może czeka ją trudny okres cięcia kosztów i zwalniania pracowników? Jakie możliwości awansu daje dla pracowników? Jaki jest maksymalny poziom zarobków w tej firmie oraz jak często pozostali pracownicy awansują? Być może jesteś w miejscu gdzie maksymalne zarobki to np. 4 000 złotych i od lat nikt nie awansował, bo po prostu nie ma takiej możliwości? W takiej sytuacji możesz stawać na głowie, a twój pracodawca nie będzie miał z czego wypłacić Ci premii czy zwiększyć wynagrodzenia. Oprócz wybrania odpowiedniej branży, powinieneś również mieć na uwadze dobór odpowiedniego miejsca pracy, które daje możliwości awansu i podwyższania wynagrodzenia.

#4 Zdecyduj gdzie chciałbyś się znaleźć za kilka, kilkanaście lat

Zdecyduj gdzie chciałbyś się znaleźć w sferze kariery zawodowej za kilka lat, a następnej opracuj plan, który pomoże Ci to osiągnąć. Twoje wymarzone stanowisko pracy nie powinno znacząco odbiegać od obecnie istniejących w danej firmie czy na danym rynku. Każdy chciałby mieć pensję prezesa i pracować 2 godziny dzienne, jednak nie jest to możliwe. Jeśli chciałbyś zostać kierownikiem danego działu, dowiedz się jakie wymagania dotyczą tego stanowiska, jakie umiejętności powinieneś posiadać, jakie certyfikaty, szkolenia, jakie znać języki i jaki mieć staż pracy. Dowiedz się jakie osiągnięcia są wymagane oraz jak możesz je zdobyć na obecnym stanowisku. Większość osób pozostaje w sferze marzeń i nie podejmuje faktycznych kroków, które mogą doprowadzić do ich spełnienia. W wielu branżach można uzyskać dodatkowe uprawnienia lub certyfikaty, które najczęściej prowadzą do podwyższenia zarobków. W branży finansowej są to ACCA, CFA, CIMA, na stanowiskach produkcyjnych będą to uprawnienia do obsługiwania maszyn, a w obsłudze klienta znajomość języków obcych. Wybranie odpowiedniego stanowiska wiąże się również z dopasowaniem go do naszego charakteru, cech osobowości czy zainteresowań.

Jeśli chcemy wykonywać podstawową, przeciętną pracę, nasze wynagrodzenie również będzie przeciętne. Jeśli chcemy zarabiać więcej, powinniśmy mieć na uwadze, że wiąże się to z większą pracą i zaangażowaniem. Podane powyżej 4 punkty dotyczą stworzenia lub wybrania odpowiedniego otoczenia, które będzie sprzyjało rozwojowi naszej kariery, a tym samym wzrostowi wynagrodzenia i awansom. Jeśli znajdujesz się w odpowiedniej branży, dobrej firmie, wiesz czego chcesz oraz zdajesz sobie sprawę, że twój pracodawca jest Twoim najważniejszym klientem możesz przystąpić do realizacji swojego planu na rozwój zawodowy. W kolejnych częściach artykułu (http://www.edufinanse.pl/moje-finanse/news-12-sposobow-jak-zarabiac-wiecej-i-awansowac-szybciej-czesc-2,nId,2396570) znajdziesz 8 pozostałych praktycznych wskazówek zwiększających szansę na podwyżkę, które możesz zacząć stosować od zaraz.

Wiktor Urbański

Dowiedz się więcej na temat: awans | pracodawca | rozwój osobisty | podwyżka
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy

Partnerzy